DOOM ve DOOM II oyunları 60 fps desteğiyle güncellendi

50

Geçtiğimiz yaz aylarında mobil cihazlar için çıkan DOOM ve DOOM II oyunları aradan geçen süre zarfında sık sık güncelleme aldı. Bir dizi yeni özellik ve genel kararlılık iyileştirmelerinin yer aldığı bu güncellemeler hayranları hayli memnun etti. 

Yapımcı firma Bethesda ise şimdilerde yeni bir güncellemeyi daha hayata geçirdiklerini duyurdu. Bu güncellemeyle birlikte tüm platformlar için oyuna 60 fps desteğinin geldiği ve eklenti özelliğinin kullanılabileceği belirtildi. Ayrıca oyuncular artık mevcut ilerlemelerini hızlıca kaydedebiliyor, daha sonra oyunları kolayca geri yükleyebiliyorlar. 

1993 yılında görücüye çıkmıştı

Nostaljik değeri olan ve FPS türünün atası sayılabilecek, 1993 yılı çıkışlı DOOM ve DOOM II oyunları halihazırda Android, iPhone, PC, Nintendo Switch, PlayStation 4 ve Xbox One platformlarında oynanabiliyor. Oyuncular bundan yıllar önce yayınlanan oyunun günümüze uyarlanmış versiyonunu en güncel platformlarda çalıştırabilmekten dolayı mutlular. Son güncellemeyle buna eklenti desteği ve 60 fps özelliğinin eklenmesiyle oyunun çok daha güzel bir hale geldiğini söyleyebilmek mümkün. Normalde ekranın tamamını kaplayan DOOM ve DOOM II’yi orijinalinde olduğu gibi 4:3 orantısıyla oynama seçeneği de sunuluyor artık.

Oyunu kaydetmek kolaylaştı

Hızlıca oyunu kaydetme ve daha sonra geri yükleme özelliğinin gelmesi de DOOM ve DOOM II oyuncularının işini kolaylaştıracak bir diğer gelişme. Bunun için oyunu duraklatmak ve açılan menüden kaydet butonuna basmak yeterli olacak. Keza yine tek bir butona dokunarak oyunu geri yükleyebilme imkânı da var artık. Bölüm seçme menüsü üzerinden de haritayı, bölümü ve bu bölümün zorluğunu ayarlayabileceksiniz. Mevcut silahlar arasında seçim yapmak için de Weapon Carousel özelliği kullanılabiliyor.

Bunun dışında zikretmemiz gereken bir diğer özellik, hızlı silah seçimi özelliği. Yukarı butonuna basılı tutup pompalı tüfeği, sol butonuna basılı tutup plazma silahını seçebiliyorsunuz. Bölümlerin ışık ayarlamalarını, rastgele ses çıkışlarını düzenleme gibi opsiyonlar da oyunculara sunulmuş. Wolfenstein gizli bölümü ise orijinal DOS versiyonundakine restore edilmiş durumda.

Daha iyi render görüntüsü alan ve Nintendo Switch için batarya tüketimi optimize edilen oyunun artık daha kararlı çalıştığını söyleyebilmek mümkün. Değişikliği siz de güncellemeleri yaptıktan sonra fark edebilirsiniz.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız