Bilgisayar oynamak bir spor mudur?

3101

“ Bilgisayar oynamak bir spor mudur? ” geçtiğimiz dönemin belki de en fazla konuşulan konularından biri espor! Artık hepimizin bildiği üzere espor kendini tüm dünyada ispatlamış durumda. Ancak yakın zamana kadar tartışmalar bitmiş değildi. Şu an bile spor-spor değil tartışması sürse de geçtiğimiz birkaç yıla oranla ciddi anlamda bu tartışma azalmış durumda.

Bu tartışmalara darbe vuran bazı şeyler var. Bunlardan en önemlisi de dünyanın en prestijli futbol organizasyonları hatta NBA final serileri kadar ilgi gören espor turnuvaları! Milyon dolarlık ödül havuzları, milyonları bulan online izleyiciler ve statları dolduran yüz binlerce insan.

Bu turnuvalar esnasında gerçekleşen Cosplay, hediyeler ve diğer büyük etkinlikleri saymıyorum bile. Geçtiğimiz temmuz ayında Valve bünyesinde olan ve dünyanın en çok oynana oyunlarından “Counter Strike: Global Offensive” turnuvası bize bu konuda çok iyi bir örnek olabilir. Turnuvanın her gününü online platformlardan 1 milyonun üstünde seyircinin takip etmesi, her gün stadların dolup taşması her şeyi gayet iyi açıklıyor aslında. İnsanların kesinlikle bu alana muazzam bir ilgisi var ve bu ilgi her geçen gün git gide artıyor. Neredeyse tüm yaştan insanın bir araya toplandığı bu etkinliklerin en önemli özelliklerinden biri de tek bir gruba ve kesime hitap etmiyor olması. Resmen dünyanın her yerinden insan statlarda olmasa bile online olarak özellikle Twitch.tv üzerinden bu turnuvaları takip ediyor.

PEKİ ESPOR BİZE NELER SUNABİLİR?

Peki gelişen espor ve teknoloji bizi nerelere götürecek? Benim bu konuda en çok merak ettiğim konu VR yani “sanal gerçeklik” teknolojisinin gelişmesi durumunda bizi neler bekliyor olduğu. Bu konuda bize en iyi örneklerden biri yıllar önce yayınlanan “Galaktik Futbol” adlı çizgi film olabilir. Çizgi filmde bize önümüze bir nebzede ışık tutan bazı olaylar var. Karakterler bir oda büyüklüğünde bir kutuya giriyorlardı ve bir anda ortaya bir futbol stadyumu çıkıyordu. İşte belki de VR hayatımıza bu şekilde çok ciddi anlamda dahil olacak. Bu durumun gerçekleşebileceğini düşünmemde ki en büyük etkenlerden biri maçların hakemliğini de drone benzeri cihazların yapması. Çünkü bahsettiğimiz çizgi film 2000’li yılların başında yayınlanmış ve bitmiş bir çizgi film. Bu durumda en azından beni umutlandırmak için gayet yeterli.

İzlemeyenler için trailer’ını buradan inceleyebilirsiniz.

Espor ve VR’ın Gelişimi

Bir gün teknoloji bizi gerçekten bu seviyeye getirir mi bilmiyorum ama düşündüğüm zaman heyecanlanmadan edemiyorum. Spor ve espor’un bir noktada kesişeceği günler bizi bekliyor olabilir. Statlardan VR’a geçişimizin başlangıcına tanıklık ediyor olabiliriz. Şehirlerimize baktığımız zaman git gide yerleşim kurulabilecek alanların azaldığını gayet iyi görüyoruz. Bu durumda ilerleyen yıllarda devasa alanlar kaplayan stadyumlar bir anlamda lüks olmayacak mı? Belki biraz ütopik bir düşünce olacak ama geleceğimizin futbolunun bile VR ve gelişmiş teknolojiler üzerinden olma olasılığı bana mantıklı geliyor. Bu kadar ileri gitmezsek ve VR’ı daha yakın zamanda espor alanında nerelerde görebiliriz diye düşünürsek nereye varırız biraz da bu konu üzerinde durmakta fayda var. İlerleyen birkaç sene içinde VR konsollarını elimize alıp kaskımızı taktıktan sonra kendimizi bir savaş alanında bulmamız olası bir durum.

Peki CS:GO ve League of Legends tarzı oyunları, üstüne birde bu oyunların oyuncularını bu şekilde görme şansımız var mı? Bu sorunun net bir cevabı yok ama bana çok mümkün gözüküyor doğrusu. Gerçek zamanlı bir “Dust2” mapinde kafasında VR kasklarıyla on adamın ordan oraya gittiğini, ölüm kalım savaşına girdiğini hayal etmek bile beni heyecanlandırıyor.

Espor’un Geleceği

Konuyu toparlamak gerekirse espor artık çağımızın bir gerçeği. Ve bu gerçek zaman geçtikçe hayatımızdaki yerini büyütecek. Gün geçtikçe insanların bu alana ilgisi artıyor bu ilgiyi gören yatırımcılar ise bundan faydalanmak üzere parasını espora ve takımlarına yatırmaktan çekinmiyor. Kuşkusuz bu kadar para akışının ve ilginin olduğu bir alanda her geçen gün gelişmeler olmamasını beklemek biraz aptallık oluyor. Benim yazımda hayal ettiğim boyutlarda olaylar ve teknolojiler görebilir miyiz bilmiyorum. Belki ömrümüz yetmediği için belki de bunu kimse asla yapmayacağı için bunları göremeyebiliriz ama görme ihtimalimizin de düşük olduğu söylenemez doğrusu. Çünkü her geçen gün yeni şeyler görmediğimiz sürece bir sektörün uzun yıllar ayakta kalabilmesi pek kolay değil. Bu yüzden insanların daha da seveceği, nefes bile almadan izleyeceği yeni espor alanları olması beni şaşırtmayacak. Umuyorum yakın gelecekte hayal ettiklerimi hatta dahasını görebiliriz. Okuduğunuz için teşekkürler…

Bilgisayar oynamak bir spor mudur? ve diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.