Epic Games bu kez Google ve Apple’a savaş açtı

711

Geçtiğimiz yılın başlarında Fortnite’in yapımcısı Epic Games, PC oyunları için kendi mağazasını hayata geçirerek Steam’e karşı savaş açmıştı. Pazarı tam manasıyla domine eden Steam’in tahtını sarsmak için Epic’in benimsediği plan ise basitti: Oyun geliştiricileri ve yayıncılarına çok Valve’in önerdiğinden çok daha cazip bir gelir paylaşımı teklifi sunmak.

An itibariyle Valve, Steam’de gerçekleştirilen her bir satışın yüzde 30’unu kâr payı olarak alıyor. Ancak oyunun satış adedi arttıkça bu oran düşebiliyor. Diğer yandan Epic Games Store’da bu oran sadece yüzde 12, yani oyun stüdyoları için yarıdan fazla bir avantaj söz konusu. Fortnite’in popülaritesi de hesaba katılırsa Epic Games Store’un başarılı olmaması için pek bir sebep yok gibi gözüküyor.

Epic Games bu kez Google ve Apple'a savaş açtı - ProGamerTR

Şimdilerde gözünü mobil pazara dikti

Fakat tüm bunlar PC tarafı için geçerli. Oysa günümüzde çoğu oyuncu mobil cihazlarla eğlenmeyi tercih ediyor. Hal böyle olunca Epic, Steam’e karşı başlattığı savaşı bu kez taşınabilir cihazlarda da yürütmek için düğmeye bastı.

Elde ettiğimiz bilgilere göre Epic, akıllı telefon ve tabletlere yüklenebilir bir uygulama mağazası için çalışmalar yürütüyor. Bu mağaza ile hedeflenen Google ve Apple’ın Play Store ve App Store’una alternatif getirmek, yapılan satışlardan yüksek oranlarda komisyon kesilmesinin önüne geçmek.

Yüzde 12 oranında komisyon alınacak

The Wall Street Journal’e açıklama yapan şirket sözcüsü, 2019 yılı içerisinde Android uygulaması satmaya başlayacaklarını haber verdi. Mobil uygulama mağazasında da tıpkı PC tarafında olduğu gibi yüzde 12’lik bir komisyon kesintisi geçerli olacak. Öte yandan Apple ve Google, Valve’nin Steam’le yaptığı gibi her bir satıştan yüzde 30 oranında komisyon alıyor.

Ancak Epic’in bu planı hayata geçirmesi sanıldığı kadar kolay olmayacak. Çünkü iOS tarafında Android’de olduğu gibi resmî uygulama mağazaları haricinde, üçüncü parti bir mağaza kullanımı mümkün değil. Bu yüzden muhtemelen Epic ilk etapta sadece Android uygulama mağazasını geliştirecek ve ilerleyen süreçte Apple’ın iOS işletim sisteminde App Store’u tekel konumundan indirmesi için bekleyecek.

Tabii bu arada Epic’in Discord ve GOG gibi alternatif oyun mağazalarıyla rekabetten de geri kalmaması gerekiyor.