Epic’in Fortnite’den kazandığı gelir dudak uçuklattı

703

Günümüzde oyuncuların büyük ilgi gösterdiği çoğu yapım, geliştirici stüdyosuna çuval dolusu para kazandırabiliyor. Pokemon Go ile Niantic’in, Angry Birds ile Rovio’nun kârlılığını inanılmaz seviyelere yükseltmesi bunun akla ilk gelen örneklerinden.

Keza hatırlanacağı üzere bir dönem Flappy Bird oyunu herkeste bağımlılık haline gelmişti. Ardından hayatımıza Candy Crush isimli şeker patlatma oyunu girdi. Şuan ise hem mobil, hem de masaüstü platformlarda oynanabilen Epic Games’in Fortnite Battle Royale oyunu PUBG ile beraber revaçta.

Bugün TechCrunch’tan öğrendiğimiz bir haber ise Fortnite’in elde ettiği gelirin ne denli dudak uçuklatıcı miktarlara ulaştığını gösteriyor. 2018 yılında Epic’in 3 milyar dolar kazanmasını sağlayan oyun, yapımcısını tam manasıyla ihya etmiş durumda. Bu arada bahsi geçen 3 milyar dolarlık rakamın Epic’in tüm masraf ve giderleri düşüldükten sonra ortaya çıkan kâr olarak kayıtlara geçtiğini belirtmekte de fayda var.

Epic'in Fortnite'den kazandığı gelir dudak uçuklattı - ProGamerTR

Bazı ülkelerden fazla kazanmış

Bu rakama ilişkin bir diğer ilginç veri ise DualShockers sitesinde yer aldı. Buna göre Epic’in kâr hanesine yazdığı 3 milyar dolar değeri firmanın 29 ülkenin 2017 yılında kazandığı paradan daha fazla. Yani Fortnite, yapımcısı Epic Games’e 29 ülkenin GSYİH’sinden fazla kazanmış.

Nitekim bu konuya ilişkin Wikipedia üzerinde kısa bir araştırma yaptığımız zaman dünyadaki tüm ülkelerin 2017 yılındaki GSYİH verilerine ulaşabiliyoruz. Bu listede GSYİH’i 3 milyar doların altında 20’den fazla ülke bulunuyor.

Tek bir oyunla ihya oldu

Elbette ki Epic, bu denli yüksek kârlılık değerlerine ulaşmayı başaran ilk ve tek oyun şirketi değil. Ancak tüm bu başarıyı sadece tek bir oyun (Fortnite) üzerinden elde etmek gerçekten inanılmaz. Geçmişte bunun örnekleri ise gerçekten sayılı.

Peki, ne oldu da Fortnite bu kadar çok tuttu? Onu diğerlerinden ayıran özelliği ne? Bu sorunun cevabı oyunun kendisinde saklı. PUBG’nin aksine indirmesi ve oynaması tamamen bedava olan oyun, hemen hemen her cihazda oynanabiliyor. PC, PS4, Xbox One ve mobil cihazları desteklediği için Fortnite ile dileyen herkes eğlenceli vakit geçirebiliyor. Bu da kuşkusuz oyunun popülaritesini olumlu manada etkiliyor.