Facebook, oynanabilir oyun reklamlarını test ediyor

815

Kullanıcılarına ait özel verilerin Cambridge Analytica isimli bir araştırma şirketi tarafından istismar edilerek ABD’de düzenlenen seçim kampanyalarında kullanılmasıyla eleştiri oklarının hedefi olan Facebook, son dönemde kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in ABD Senatosu’nda yargılanmasıyla da gündeme gelmişti. Senatörlerin zorlu soruları karşısında terk döken Zuckerberg, tüm suçu üstlenerek tek hatalının kendisi olduğunu iddia etmişti. Aynı zamanda veri gizliliğini korumak üzere reklam politikalarında köklü bir değişikliğe gideceklerini, siyasi içerikli reklam vermek isteyenlerin onay alma şartına tabi tutulacağını açıklamıştı.

Oyunu indirmeden oynayabilmek mümkün olacak!

Şimdilerde ise Facebook’un oyun yapımcıları için oldukça yenilikçi bir reklam modelini test ettiği ortaya çıktı. Bedava indirilebilen oyunlar için geçerli olan bu kampanya sayesinde sosyal ağ kullanıcıları, zaman tünelinde gezinirken karşılaştıkları reklam üzerinden oyunu deneyimleyebilecekler. Bu sayede oyunun tamamını indirmeye gerek kalmadan, bahsi geçen yapımın kalitesi ve oyun içi dinamikleri hakkında fikir sahibi olmak mümkün hale gelecek. Akabinde isteyen Facebook kullanıcıları oyunun tamamını indirebilecekler. Sizce de iyi bir fikir değil mi?

Facebook, oynanabilir oyun reklamlarını test ediyor - ProGamerTR

Play Store’da da benzer bir özellik var

Teknik olarak Google Play Store’da da şuan buna benzer bir özellik mevcut. Yeni eklenen “Dene” fonksiyonu sayesinde Android kullanıcıları, oyun ve programların tamamını indirmeden kısıtlı özelliklerden hızlıca faydalanabiliyorlar. Şimdi ise Facebook da bu kervana katılmış oldu.

Engadget’te yer alan habere göre Facebook, şimdilerde bu yeni özelliği zaman tünelinde test etmeye başlamış bile. Bunun için birçok oyun yapımcısıyla ortaklaşa hareket eden dev sosyal medya ağı, test aşaması sona erdikten sonra bu reklam modelini tüm reklamverenlerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

İnteraktif reklamların geri dönüş oranı daha yüksek

Facebook’tan yapılan açıklamada bu tür interaktif reklamlara ait geri dönüş oranlarının, sıradan reklamlara kıyasla çok daha yüksek olduğu belirtildi. Öyle ki kullanıcılar bu reklamlar üzerinde diğer reklamlara oranla yüzde 47 daha fazla vakit geçirebiliyor. Her geçen gün daha fazla oyun reklamının yayınlandığı Facebook’ta bu tür yenilikçi bir reklam modelinin yürürlüğe girmesi elbette güzel bir gelişme. Bakalım, kullanıcılar buna nasıl tepki verecek?