Fortnite artık 2018 iPad Pro’da 120 FPS oynanabiliyor.

24

Bir oyundan aldığınız zevk, o oyunun saniye başına gösterdiği kare adediyle doğru orantılıdır. FPS (Frame per Second) olarak da bilinen bu değer daha çok PC ve konsol platformuna sahip oyuncuların ilgi alanında denilebilir. Mobil cihaz ve tabletler ise en fazla 60 FPS’e kadar çıkabiliyor, genellikle de 30 FPS’de sabit kalıyorlar. Ancak görünen o ki bu durum, bugün değişiyor. En azından Fortnite için.

Oyunun geliştiricisi Epic Games, Fortnite’in iOS versiyonuna özel çıkardığı güncelleme ise maksimum frekans yenileme hızını saniyede 120 adede kadar çıkardı. Tabii bunun için gerekli donanıma sahip olmanız gerekiyor. O donanım da 2018 iPad Pro’dan başkası değil elbette.

iPad Pro’da canavar gibi oynanıyor!

Bundan 2 sene önce görücüye çıkan 2018 model iPad Pro’nun en dikkat çeken özelliği, donanımsal olarak yüksek kare yenileme hızını destekliyor oluşuydu. Epic de bu avantajı lehine kullanmayı akıl etmiş ve Fortnite’i teknik olarak 120 FPS’e kadar çıkabilir hale getirmiş bulunuyor. Öyle ki iPad Pro’dan sonra çıkan yeni iPhone modelleri dahi bu özelliğe sahip değiller. Bu da Apple açısından ilginç bir tezat doğrusu.

Yine de iPad Pro’yu gözünüzde fazla büyütmeyin, çünkü FPS değeri yükseldikçe oyunun genel grafik kalitesinde bir düşme meydana gelebiliyor. Nitekim MacRumors’un haberine göre eğer FPS’i 120’ye ayarlarsanız grafik ayarları otomatik olarak “orta” seviyeye getiriliyor.

Ancak bu çok da kötü bir haber sayılmaz. Hayli rekabetçi olan oyun sektöründe FPS değerinin yüksek olması önemli, evet. Ancak zaten Fortnite’i oynarken illa başarıya odaklanan hemen her oyuncu ya PC, ya da konsol üzerinde oynamayı tercih ediyor. Siz yine de tercihinizi mobilden yana kullanmaya niyetliyseniz tercihiniz iPad Pro ve onun yeni kavuştuğu 120 FPS özelliğini aktif hale getirmekten yana olmalı.

Konsoldan daha yüksek FPS değerine sahip

Evet, bir diğer garip durum da bu. iPad Pro şuan için Fortnite’i konsollardan daha yüksek FPS değeriyle oynatabiliyor. Mesela Fortnite’in Switch versiyonu en fazla 30 FPS’e çıkabiliyor. Xbox One ve PlayStatin 4’te ise bu sınır 60 olarak belirlenmiş.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız