Fortnite, Netflix’in en büyük rakiplerinden biri haline geldi!

673

Başlığı okuyunca “Fortnite ile Netflix, ne alaka?” demiş olabilirsiniz, ki bu çok normal. Neticede ikisi farklı alanlarda faaliyet gösteren ve rakip olmaları pek de akla yatkın gelmeyen şeyler. Gerçekten de Netflix’in Fortnite yerine Hulu veya HBO ile rekabet etmesini bekleyebilirsiniz, fakat görünüşe göre ABD’li yayıncılık devinin en büyük rakiplerinden birisi Fortnite olmuş durumda. Popüler battle royale oyunu, ekran karşısında geçirilen süre bakımından Netflix’i zora sokmayı başarmış gözüküyor.

Yeni yıla girmemizle birlikte abonelik ücretlerine zam yapacağına ilişkin söylentilerin ayyuka çıktığı Netflix, geçtiğimiz günlerde yatırımcılarına bir mektup gönderdi. Bahsi geçen mektubun “Rekabet” isimli alt başlığında firmanın Fortnite’i eski rakiplerinden de güçlü bir rekabet unsuru olarak değerlendirdiği ortaya çıktı.

Fortnite, Netflix'in en büyük rakiplerinden biri haline geldi! - ProGamerTR

‘Fortnite ile rekabet ediyor ve yeniliyoruz!’

İlgili bölümde“Tüketicilerin ekran karşısında geçirdiği zamanı hem mobil cihazlarda, hem de televizyon karşısında kazanmaya çalışıyoruz. Üstelik bunu yaparken birçok farklı rakiple mücadele etmek zorundayız. Fortnite ile HBO’dan daha fazla rekabet ediyor ve maalesef ki yeniliyoruz” cümlelerine yer verildi.

İlk bakışta akla mantıklı gelmiyor, kabul. Ancak şu bir gerçek ki, Fortnite her ay milyonlarca oyuncu tarafından beğeniyle oynanan bir yapım. İnsanların Fortnite oynamaya daha fazla vakit ayırması, Netflix yapımlarını izlemeye daha az zaman ayırmak zorunda kalacakları anlamına geliyor. Haliyle bu da ücretli abonelik servisinin arzu edeceği bir şey değil.

Keza aynı şeyi PUBG için söyleyebilmek de mümkün, ancak Fortnite’in özellikle konsol tarafından PUBG’den fazla oynandığı ve oyuncuların ilgisini daha çok çektiği biliniyor.

YouTube çökünce insanlar Netflix’e akın etti

Aynı ara başlıkta Netflix çok ilginç bir bilgiyi daha yatırımcılarıyla paylaştı. Buna göre geçtiğimiz yıl Ekim ayında YouTube’un kısa süreliğine çökmesinin ardından Netflix’in izleyici ve yeni kaydolan üye sayısında ciddi bir artış kaydedilmiş.

Netflix bu kısa süre içinde ne kadar yeni abonelik kazandığına ilişkin rakamları paylaşmış değil, ancak bunun hayli fazla olduğu tahmin ediliyor. Görünüşe göre bir şey izlemek için YouTube’u açan insanlar “Sunucuya bağlanamıyor” şeklindeki hata mesajıyla karşılaşınca soluğu Netflix’te almışlar.