Google Project Stream’in testi sona erdi

629

Sitemizi takip eden sıkı okuyucularımızın hatırlayacağı üzere Google, güçlü bulut sunucularına bağlanarak web tarayıcısı üzerinden oyun oynatma konseptini hayata geçirmek için Project Stream adını verdiği özel bir projeyi test etmeye başlamıştı. Hatta test programına katılan oyuncular, Ubisoft’un çok sevilen Assassin’s Creed Odyssey oyununu doğrudan Google Chrome üzerinden oynayabiliyorlardı. Bu gerçekten müthiş bir teknolojiydi, çünkü oyunu indirmeye ve güçlü bir ekran kartı satın almaya ihtiyaç duymadan sadece Chrome aracılığıyla Assassin’s Creed Odyssey gibi bir oyun oynanabiliyordu.

Proje tamamen rafa kaldırılmış değil!

Tüm bunlardan bahsederken fark ettiyseniz geçmiş zaman kipini kullanıyoruz, çünkü Project Stream sayesinde tarayıcıdan oyun oynamak şuan için geçmişte kaldı. Her güzel şeyin bir sonu olduğu gerçeğini hatırlatan bu gelişme Project Stream’in web sitesini ziyaret eden herkesin karşısına çıkıyor artık. Google cephesinden yapılan duyuruda ilk testin sona erdiği belirtilerek herkese teşekkür ediliyor.

Ancak bu sanıldığı gibi Project Stream’in tamamen rafa kaldırıldığı anlamına gelmiyor. Yapılan şey sadece Assassin’s Creed Odyssey için gerçekleştirilen testin sonlandırılması. Bundan böyle oyuncular tarayıcılarını kullanarak oyun oynamak için Google’ın Project Stream’i nihayete erdirmesini beklemek zorundalar.

Google oyunculara ödül dağıttı

Eğer Google tarafından gerçekleştirilen test programına katılmış ve en az bir saat boyunca Chrome üzerinden oyun oynamışsanız, Google’ın test kullanıcılarına oyunun PC versiyonuna ücretsiz sahip olma imkânı sağladığını da biliyor olmalısınız. Keza oyun içinde geçerli bir miktar helix puanı da oyunculara hediye ediliyor.

Şuan için test programının ne denli başarılı olduğuna ilişkin Google’dan resmî bir açıklama yapılmış değil, ancak bahsi geçen duyurunun kısa süre içinde yapılması bekleniyor. İleride projenin akıbetinin ne olacağı da muhtemelen önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Sonuç ne olursa olsun, Google’ın da dahil olduğu “bulut sunucular üzerinden oyun yayıncılığı” geleceğin teknolojisi gibi duruyor. Oyuncuların iyi bir oyun deneyimi yaşamak için pahalı ekipmanlara para verme bariyerini ortadan kaldıran bu teknoloji, sıradan bir dizüstü bilgisayarı dahi performans canavarına çevirmeye aday. Nvidia’nın da aralarında bulunduğu bir dizi teknoloji firması, halihazırda bu teknolojiyle ilgilenmeyi sürdürüyor.+