Google Stadia ilk günden hayal kırıklığına uğrattı

146

Şu sıralar internet alemi ve genel olarak oyuncuların dünyası Google’ın yeni nesil Stadia girişimiyle çalkalanıyor. ABD’li teknoloji devi tarafından “Oyunculuğun geleceği” olarak nitelendirilen Stadia’nın çıkışı ise tam manasıyla büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Daha önce duymamış olabilecekler için kısaca tanımlamak gerekirse Google Stadia herhangi bir telefon, tarayıcı veya ekranda (Chromecast yardımıyla) güçlü sistem sahibi olmanızı gerektiren oyunları oynayabilmenizi sağlıyor. Aslında oyunlar Google’ın sunucularında oynanıyor ancak hızlı ve kesintisiz internet bağlantısı sayesinde minimum gecikmeyle ekranınıza yansıtılıyor.

Fikir olarak pek yenilikçi sayılmasa da Google Stadia’nın oyuncuları heyecanlandırdığı bir gerçek. Fakat görünen o ki Google’ın oyun yayıncılığı alanına girişi çok kötü bir şekilde gerçekleşti. Founders adı verilen, Stadia’yı ilk satın alan kişilerin erişim kodları bir türlü gönderilemedi. Google’ın açıklaması Founders Edition’u alan kişilere kodların gönderildiği yönünde olsa da Stadia’yı deneyecek ilk oyuncular arasında olmak için para ödeyen müşteriler mağdur edildi. Öyle ki servis yayına alındıktan 2 gün sonra kodlarını alanlar dahi oldu.

Kutuyu göndermek gerekli miydi?

Bu arada Google, Stadia servisine abone olanlara bir de kutu gönderiyor ve bu kutu alıcının eline ulaşmadan erişim kodunu e-posta yoluyla iletmiyor. Kutunun içinde yer alan oyun kolunu kullanmak istemeyen, sadece koda ihtiyaç duyanlar boş yere beklemiş oluyor haliyle. Öte yandan kodların geç iletilmesi sonucu Google’ın “İlk gelen ilk oynar” sözünü boşa çıkarmış olması da oyuncuları hem sinirlendiren, hem de üzen bir diğer gelişme oldu.

Eleştiri oklarının hedefi oldu

Google Stadia’nın oyuncuları hayal kırıklığına uğratan tek yönü bununla da sınırlı değil elbette. Bir fiyaskoya dönüşen açılışın ardından görüldü kü Stadia sanıldığı kadar performanslı çalışmıyor. Lag, yani gecikme oranı çok yüksek. İnternet hızı 1 Gbps olan oyuncuların dahi deneyimleri hiç memnun edici değil. Ayrıca söz verilenin aksine Stadia’nın zaten zayıf olan kütüphanesindeki oyunları ayrı ayrı satın almanız gerekebiliyor.

Türkiye’de ortalama bir internet kullanıcısının 100 Mbit ve üzeri internet hızına sahip olmadığını hesaba katarsak, Stadia için “Oyunculuğun geleceği” demek pek de mantıklı gelmiyor doğrusu.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız