Hile yapan profesyonel PUBG oyuncuları yakayı ele verdi!

722

Battle royale oyun konseptinin en büyük temsilcilerinden PUBG’nin yapımcısı PUBG Corp, profesyonel oyuncular arasında hile yapanların yakalanması için uluslararası boyutlu dev bir soruşturma başlattı. PUBG’ye ait olmayan, yetkilendirilmemiş programları kullanarak hile yapan profesyonel oyuncuların PUBG’den uzaklaştırılması için düğmeye basan yönetim 19 Aralık 2018 tarihinden bu yana soruşturmayı sürdürüyor. Şimdilerdeyse bu soruşturmanın ilk kurbanları ortaya çıktı.

Hile yapan profesyonel PUBG oyuncuları yakayı ele verdi! - ProGamerTR

Hepsi profesyonel oyunculardan oluşuyor

Buna göre aralarında Christian “Cuhris” Narvaez, Tyler “DevowR” Sti, Liam “Liammm” Tran ve Mark “Tefl0n” Formaro’nun bulunduğu dört profesyonel PUBG oyuncusu platformdan uzaklaştırıldı. 31 Aralık 2018’den 31 Aralık 2021 tarihine kadar, 3 yıl boyunca bir daha PUBG oynayamayacak, düzenlenen resmî turnuvalara katılım gösteremeyecekler.

Twitter’daki PUBG Esports isimli hesaptan yapılan bir paylaşımda da bu olay örnek gösterilerek diğer tüm profesyonel ve amatör oyunculara önemli bir uyarı yapıldı. Rekabetçi oyunlarda hile yapanların en az 3 yıldan başlayıp ömür boyu olacak kadar ağır cezalar alabilecekleri hatırlatıldı.

Halka açık maçlarda hile yaptılar

Bu arada PUBG’den uzaklaştırılan profesyonel oyuncuların sayısı bunlarla sınırlı değil. Elde ettiğimiz bilgiler 12 başka oyuncunun daha geçici bir süreliğine banlandığına işaret ediyor. Bu oyunculardan bazıları “halka açık müsabakalarda hile yapmak”la suçlanmış ve 2 yıl boyunca tüm rekabetçi etkinliklere erişimden men edilmiş durumdalar.

Diğer bazı oyuncular ise “rekabetçi maçlarda hile yapmak” suçundan ötürü 3 yıllığına uzaklaştırma almış bulunuyorlar. Son olarak aynı listede yer alan iki oyuncu, hile yapmamış olmalarına rağmen uzaklaştırılmış. Bunun sebebi PEL Çeyrekleri esnasında yetkilendirilmemiş bir programı kullanarak diğer takım üyeleri hakkında bilgi toplamış olmaları.

Profesyonel maçlarda hile yapan ve PUBG’den uzaklaştırılan oyuncuların rumuzları ise şu şekilde sıralandı:

Papaya

swalker

zuppaa

Houlow

sezk0

Cabecao

Avalon

Smitty

TEXQS

S1D

THZ

Fr_Steph

Bir takım tamamen uzaklaştırıldı

Kendilerine ‘Sans Domicile Fixe’ ismini veren bir takımın ise tüm üyeleri hile ve hile yapılmasına göz yummak suçlamalarından ötürü PUBG’den kalıcı olarak banlandı. Ekip üyeleri rumuz değiştirerek PUBG oynamaya devam edebilecekler elbette, ancak bir daha hiçbir resmî turnuvaya katılım gösteremeyecekler.