League of Legends: 9.1 Yaması Meta Şampiyonları

749

9. sezona az bir süre kalmışken yılın ilk yaması da nişancı şampiyonlar ağırlıklı olmak üzere birçok dengeleme ve güçlendirmeyi oyuna getirdi. Yaklaşık bir aylık aranın sonunda oyuna sürülen yamada, metanın ön plana çıkan meta şampiyonlarını rollerine göre kısaca inceledik.

İŞTE LEAGUE OF LEGENDS 9.1 YAMASININ META ŞAMPİYONLARI

ÜST KORİDOR

1- Nasus

            Nasus’un ana saldırı kaynağı olan Q yeteneği artık büyük minyon ve büyük canavarlardan 12 yük kazanıyor. Hali hazırda geç oyunun en güçlü meta şampiyonları arasında gösterilen Nasus, bu değişiklik sayesinde güç patlamasına daha kısa sürede ulaşabilecek. Yüksek elodaki eşleşmelerde hala rakipleri tarafından erken oyunda zorlanabilen meta şampiyon, büyük canavarlardan alacağı yüksek yük değerleri sayesinde orman rotasyonu yaparak bu handikapı aşağı çekebilecek. Kolay oynanışı ve geç oyundaki güçlü ayrık ittirme özelliği de Nasus’un metada ön plana çıkmasına etki edecek.

League of Legends: 9.1 Yaması Meta Şampiyonları - ProGamerTR

2- Ornn

            Taban özelliklerine oldukça yüksek iyileştirmeler alan Ornn, bir süredir gözükmediği üst koridorda bayrağı yeniden devralmaya geliyor. Yenilenen pasifi sayesinde üzerindeki eşyaları artık ücretsiz geliştirebilen Ornn, 14. seviyeden sonra takım arkadaşlarının birer eşyasını da yükseltebiliyor. Tank şampiyonun son yamada kazandığı bir diğer önemli artı ise W yeteneğine oldu. Kalkan özelliğini kaybetse de animasyon sırasında durdurulamaz hale gelen Ornn ayrıca kendisini daha az yavaşlatıyor. Metadaki tank eksikliğini gidermek için ideal seçimlerden biri haline geldiğinden Ornn’ı üst koridorda sıkça göreceğiz.

ORMANCI

1- Sejuani

            Sejuani tekli sıralarda çok tercih edilmese de son Kespa Cup turnuvasında oldukça belirleyici bir seçim olmuştu. Şampiyonun profesyonel arenadaki gücünün tekli sıradaki performansına kaydırılması için kitle kontrol etkileri düşürülürken, taban özellikleri önemli ölçüde yükseltildi. Ayrıca yeteneklerinden gelen sabit hasar değerleri artırılan meta şampiyon şu an tank ormancılar arasında takımına daha az bağımlı ve birebirde çok daha yüksek hasarlara ulaşabilecek bir profil çiziyor.

2- Kha’Zix  

            Ormancı rolü maç taşıma konusunda ideal olan konumunu korurken bu rolde yapılacak seçimlerde düellocu şampiyonların etkinliği de varlığını sürdürüyor. Bu tür şampiyonların takıma bağımlılığının az olması, yakın zamanda başlayacak olan yerleştirme maçlarında oldukça ön plana çıkmalarını sağlıyor. Kha’Zix de birebirdeki gücü ve geç oyunda durdurulması çok zor bir hale gelmesiyle ormancı rolünde etkin meta şampiyonlar arasında yer alıyor.

ORTA KORİDOR

1- Cassiopeia

            Üst ve alt koridorda da ortalama bir seçim olarak karşımıza çıkan Cassiopeia, en verimli olduğu orta koridorda büyük bir galibiyet ivmesi kazandı. Bunda en büyük etkenin Zed ve Fizz gibi mobil suikastçılar ile Vel’Koz ve Xerath gibi uzun menzilli büyücülerin metadan düşmesi olduğunu söyleyebiliriz. Luden’in Feryadı eşyasına ulaşmasıyla güç patlamasına ve durdurulması zor bir ittirme gücüne sahip olan meta şampiyon, orta koridor için en verimli seçim durumunda.

2- Rumble

            Tıpkı Cassiopeia gibi Rumble da orta koridordaki menzil eksikliğinden fayda sağlayan şampiyonlardan biri oldu. Galio, Lissandra, Ekko ve Kassadin gibi şampiyonlarla kolayca takasa girebilen ve koridoru iterek erken oyundan kolayca galip çıkabilen Rumble, ormancısı ve alt koridoruna da sıkça destek olabiliyor. Genelde üst koridorda gördüğümüz dövüşçü şampiyon; Vadi’nin Alameti ve Ejder görevlerinde rakipleri zor durumda bırakabildiğinden mevcut metada orta koridorda sıkça yer bulacak gibi görünüyor.

ALT KORİDOR ( NİŞANCI )

1- Vayne

            Son yamada ultisine aldığı takviye sayesinde hasar, hareket kabiliyeti ve görünmezlik anlamında son derece güçlenen Vayne, alt koridordaki hiper taşıyıcı metasını diriltmeye başlayacak gibi görünüyor. Artık ultisi aktifken Q yeteneği %50 daha az bekleme süresine sahip olan meta şampiyon takım savaşlarında neredeyse her düz vuruşunun ardından görünmez olabilecek. Vayne erken oyunda Lucian, Sivir veya Jinx gibi seçimlere karşı hala bir çok sıkıntı yaşasa da, baskın olduğu eski günlere geri dönmeye başlayacaktır. 

2- Sivir

            Sivir tartışmasız oyundaki en güvenli nişancı seçimlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. E yeteneğinden gelen büyü kalkanı ve Q+W kombosu ile minyon dalgalarını hızlıca temizleyebilmesi, şampiyonu mevcut metada ideal seçimler arasına sokmaya yetiyor. Yeni yama ile birlikte Bıçaklı Bumerang yeteneğinin hasarı, artık isabet ettiği şampiyon oranına göre azalmıyor. Bu sayede düz vuruşları ve yüksek hareket hızı ile geç oyunda hiper taşıyıcı rolüne evrilebilen Sivir, kalabalık rakiplere karşı uzak mesafelerden de yüksek hasar bırakabilecek.

ALT KORİDOR ( DESTEK )

1- Sona & Janna

            Nişancı metasının eski rutinine dönmeye başlaması ve bu role yakın zamanda yeni güçlendirmelerin beklenmesi; koruyucu desteklere olan ihtiyacı da gündeme getirdi. Sona ve Janna da bu rolde mekaniği en kolay ve getirisi en yüksek destekler olarak üst sıralarda yer buldu. 8.24b yamasında Yasak İdol ve bu eşyadan yapılan setlerin güçlerinin de artırılmasıyla efsuncu desteklerin alt koridoru domine edeceğini söylememiz yanlış olmayacaktır. Sürat rününe gelen ufak güçlendirmenin de bu şampiyonlara dolaylı olarak yaradığını da hatırlatalım.  

2- Zyra

            Oyundaki en güçlü alan büyücüsü olarak ön plana çıkan Zyra da son yamada bir düzeltme aldı. W yeteneği ile hedef bölgeye serpiştirdiği tohumlar, hareket komutu verildiğinde iptal olabiliyor ve Zyra’nın savaş anında yeteneklerinin boşa gitmesi gibi durumlar meydana gelebiliyordu. Artık Q ve E yetenekleri ile sinerjik şekilde çalışacak olan W yeteneği sayesinde Zyra, hem dürtme hem de savaşlarda rakiplere hasarını uygulama konusunda sorun yaşamayacak.