League of Legends: 9.10 Yamasından Öne Çıkanlar

518

Yeni destek şampiyonu Yuumi ve Yenilmez rün metasını alt üst eden düzenlemeleriyle yeni 9.10 yamasının öne çıkan başlıklarını kısaca inceledik.

League of Legends: 9.10 Yamasından Öne Çıkanlar - ProGamerTR

YENİ ŞAMPİYON YUUMI

            Yapışma mekaniği ile kısa vadede oyundaki tüm dengeleri sarsacak olan Yuumi oyundaki yerini aldı. Şampiyon bağlandığı arkadaşlarının bir eklentisi gibi hareket ederken ayrıca bu halde geliştirilmiş yeteneklerini de kullanabiliyor. Üstelik hedef alınamaz olması ve global hareketlerde bile takip edebilmesi, Yuumi’nin durdurulmasını oldukça zorlaştırıyor. Tabi önceki şampiyon çıkışlarında olduğu gibi yine destek şampiyonun sıkça yasaklanacağını, hotfixlere uğrayacağını ve hatta önümüzdeki yamada güncelleme alabileceğini belirtmemizde de fayda var.

MASTER YI DENGELEMESİ

            Master Yi oldukça eski bir görünüm ve kite sahip konumda. Şampiyonun kapsamlı bir rework alması beklenirken Riot Games ona bir şans daha vermek üzere daha hafif bir değişiklik setini oyuna soktu. Q ve W yeteneklerinin kullanım süresi sıfırlanan şampiyon ayrıca Alfa Vuruşu’nu başka rakip olmadığı takdirde aynı hedefe iki defa vurabilecek. Master Yi bu haliyle oynanışında çok farklılıklar kazanmasa da en azından modern şampiyonların yapısına daha uygun bir hale gelmiş oldu denebilir.

YENİLMEZ RÜNÜ METASI

            Birikme açısından yapılan değişiklikler Yenilmez rününü son zamanlarda her şampiyona alınabilecek kadar etkin bir hale gelmişti. Yeni yamada rünün sağladığı gerçek hasar ve can çalma oranı %10’dan %8’e düşürüldü. Bu değişikliğin önemine gelecek olursak; rünü doğrudan zayıflatan bir düzenleme olsa da en azından ana kullanıcı şampiyonlarını çok da fazla etkilemeyecek gibi duruyor. Buna karşın en azından off-meta diye tabir edilen Yenilmez Jayce, Nasus veya Rengar gibi kombinasyonları daha az göreceğimiz kesin gibi.

SALDIRI GÜCÜ EŞYALARINDA DEĞİŞİKLİK

            Saldırı gücü eşyaları geçmişe oranla daha iyi durumda gibi görünüyor. Yine de biraz geri planda kalan Canbiçen eşyası bu yamada 5 saldırı gücü artırılarak metaya döndürülmeye çalışıldı. Ama asıl büyük değişiklik Guinsoo’nun Hiddeti eşyasına getirildi. Pasifinin tetiklenmesinin 2 vuruştan 3’e çıkarılmasıyla artık kullanıcılarının etkili olabilmek için biraz daha fazla saldırı hızına sahip olmalarını gerektirecek. Ancak Riot Games bu zayıflatmayı dengelemek adına eşyanın büyü nüfuzu ve zırh delme taban değerlerini de %15’e yükseltti. Her iki eşyanın aldığı güncellemeler ilerleyen günlerde alt koridor metasını doğrudan etkileyecek gibi görünüyor.