League of Legends: Destek Rolünün Geleceği

League of Legends Geliştirici Blogu son üç sezondur oyunun en etkili rolü haline gelen destek şampiyonları için planlanan değişiklikleri yayınladı. 8.12 yaması ile gelecek dengeleme güncellemeleri, alınan geri dönüşlere göre takip eden yamalarda da devam edecek.

League of Legends: Destek Rolünün Geleceği - ProGamerTR

İLK HEDEF NİŞANCILARIN DENGELENMESİ

Elbette oyunda global görevlere, rakip şampiyonlara ve diğer tüm canavarlara sürekli ve yüksek hasar bırakabilen tek rol nişancılar olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple bu rolde yaşanan en ufak bir dengesizlik, profesyonel arenadan düşük elo dereceli maçlara kadar oyun mekaniklerinde kronik problemlere yol açıyor. Nitekim geçtiğimiz aylarda açıklandığı üzere bu sezon ortası yamalarında nişancı rolü büyük yere sahip. İlk düzenlemenin iki eşya tamamlamalarının ardından takımlarının en önemli şampiyonu haline gelen nişancıların eşya setleri üzerinden başlayacağını söylemek de mümkün.

DESTEK EŞYALARININ FAZLA EKONOMİK OLMASI

League of Legends: Destek Rolünün Geleceği - ProGamerTR

Nişancıların yarattığı dengesizliğin kendi özelliklerinin yanı sıra oyunun büyük bölümünü beraber geçirdikleri destek şampiyonlarından kaynaklandığı da söylenebilir. Az gelir ile çok iş yapabilme becerisi üzerine tasarlanan destekler, erken oyunda getirisi çok yüksek eşyalara düşük bedeller ödeyerek sahip olabiliyorlar. Özellikle hem bekleme süresinde azalma hem de kalkan/iyileştirme gücü veren Yasak İdol eşyası koridor aşamasına oldukça yüksek savunma gücü getiriyor. Bu sebeple de özellikle başlangıç eşyalarında bedel yükseltme gibi düzenlemeler beklemek yanlış olmayacaktır.

YETENEK ODAKLI DEĞİŞİKLİKLER

Başta Lulu ve Janna olmak üzere saf destek kitine sahip şampiyonlar yetenek gücü değerine sahip olmaksızın takım arkadaşlarına yüksek oranda kalkan ve iyileşme sağlayabiliyor. Bu tip defansif özelliklerin taban değerleri biraz aşağı çekilip yetenek gücü ile arttırılması yolunda düzenlemeler yapılması bekleniyor.

Savunma yeteneklerinin tamamının hedef alınan takım arkadaşlarının üzerine tıklayarak ani şekilde kullanılabilmesi destek rolünün mekaniklerini de çok basit hale getiriyor. Henüz kesin bir bilgi olmasa da bu durumun önüne geçmek üzere destek şampiyonlarının kalkan ve iyileşme getiren yeteneklerinin yetenek atışıyla veya Kefaret eşyasının aktifinde olduğu gibi gecikmeli şekilde uygulanabileceği tahmin ediliyor.

Destek şampiyonlarının her geçen sezon daha kolay gelir elde edebilmesi ve oyunda efektifliğini arttırması saf destek sınıfına ait şampiyonların kazanma oranına da etki ediyor. Öyle ki son iki sezondur her yamada Janna, Lulu, Nami, Soraka gibi şampiyonlar kazanma oranı açısında üst sıralardaki yerlerini kimseye kaptırmıyor. Desteklerin uzun zamandır sinyali verildiği ölçüde güncelleme almaması da gelecek olan yamalar için duyulan merakı iyice arttırıyor.