League of Legends Windows XP ve VISTA Desteğini Sonlandırıyor!

737

            Nostalji severler veya donanımsal sebeplerden ötürü eski işletim sistemlerini tercih edenler, League of Legends yapımcısı Riot Games tarafından yapılan son açıklamalar karşısında biraz üzülecek gibi görünüyor. Önümüzdeki sezonun ortalarında gelecek olan yama ile birlikte League of Legends artık Windows XP ve Vista üzerinden çalıştırılamayacak.

League of Legends Windows XP ve VISTA Desteğini Sonlandırıyor! - ProGamerTR

GÜVENLİK GÜNCELLEMESİ GEREKÇE GÖSTERİLDİ

            Duyuru ile birlikte akla gelen ilk sorulardan biri de “neden şimdi?” oldu. Yapılan açıklamalarda alınan kararın perde arkasında güvenlik sebeplerinin olduğu belirtildi. Windows XP ve Windows Vista için yeni güvenlik güncellemesi sunulmaması ve mevcut sistemlerin zafiyete açık hale gelmesi; güvenli oyun deneyimi sağlamayı oldukça zor hale getirmekte. Riot Games bu adımıyla hem oyuncuların güvenlik sorunları sebebiyle mağdur olmamasını, hem de yazılımcılarının iş yükünü azaltarak güncel işletim sistemlerindeki güvenlik sorunlarına daha fazla yoğunlaşabilmelerini hedefliyor.

HER GEÇEN YIL AZALIYOR

            Yalnız oyun dünyası açısından değil genel anlamda da eski sürüm işletim sistemlerinin kullanımı oldukça azalmış durumda. Riot Games tarafından paylaşılan verilere göre League of Legends topluluğunun yalnızca %1’lik bir kısmı günümüz itibariye Windows XP  kullanıyor. Vista kullanımı ise yok denilecek kadar azalmış durumda. Riot Games yetkilileri, alınan bu karar doğrultusunda önümüzdeki sene sonunda bu verilerin çok daha düşük rakamlara tekabül edeceğini tahmin ediyor.

9.9 YAMASI XP VE VISTA İÇİN SON DÖNEM OLACAK 

            9.9 yaması, Windows XP ve Vista desteği sağlayan son yama olacak. 30 Nisan 2019 tarihinde oyuna gelmesi beklenen yamada son bir hatırlatma ve gelecek planlarına dair geniş bir yazı daha yayınlanacak. Ayrıca o dönemde değişiklikten etkilenecek işletim sistemlerini kullanan oyunculara istemci içerisinde açılır pencere bildirimleri de yapılacak. 14 Mayıs 2019 tarihinde gelmesi planlanan 9.10 yaması itibariyle de League of Legends, bahsi geçen işletim sürümleri için tamamen sona ermiş olacak.  

            Yaklaşık 6 ay sonra Windows XP ve Vista desteğinin kaldırılmasıyla beraber bu sürümlerde oyuna erişimin tamamen sonlanması bekleniyor. İlk aşamada ufak hatalar ve eksikliklerle oynanabilirlik devam etse bile Riot Games destek ekibinin konu hakkında yardım hizmeti sunma mecburiyetinin olmayacağını belirtmemizde fayda var.