LOL Şampiyon İncelemesi: SYLAS

814

Yılın ilk şampiyonu Sylas’ın yetenek seti hakkında detaylar paylaşıldı. Son yıllarda her yeni şampiyon gibi Sylas da oyuna sıra dışı mekanikler kazandırırken, şampiyonun en dikkat çeken özelliği ise ultisi oldu.

ŞAMPİYON HAKKINDA

            Sylas 15 yıllık hapis hayatının ardından vadiye gelerek tutsaklığının sebebi olarak gördüğü Demacia Krallığı’ndan intikam için mücadele verecek. Bu haliyle eski Urgot ve Sion hikayelerinin ana temasını içerdiğini söylemek mümkün. Oynanış olarak da bir önceki şampiyon Neeko’ya benzer bir mekaniğin oyuna geleceğini söyleyebiliriz. Neeko takım arkadaşlarının görünüşlerini taklit edebilirken, Sylas ise rakiplerinin ulti yeteneklerini kopyalayabilecek. Henüz yeteneğin sınırı tam olarak bilinmese de bu özelliğin Sylas’ın vadide etkili bir yer edinebilmesini sağlayacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

LOL Şampiyon İncelemesi: SYLAS - ProGamerTR

YETENEK SETİ

            Petrisit Patlaması isimli pasifi Sylas’ın yetenek kullandıktan sonraki ilk düz vuruşunu güçlendiriyor. Ayrıca Sylas güçlendirilmiş düz vuruşlarını kullandığında yakındaki diğer rakipler de belirli miktarda hasar alıyor.  

            Kırbaç Zincir isimli Q yeteneği ile Sylas elindeki iki zinciri hedef yöne doğru savurup geri çekiyor. Bu animasyon sırasında zincirlere teması olan rakipler hasar alıp yavaşlıyor. Zincirlerin kesişim noktasında kalan rakipler yavaşlatmadan daha fazla etkileniyor. 

            Sylas Kral Katili yeteneği ile seçtiği bir rakibe doğru atılarak yüksek miktarda hasar bırakıp kendisini iyileştiriyor. Hasar miktarı rakibin eksik canına göre yükselirken, Sylas’ın kazandığı iyileştirme de kendi eksik can değerine göre artıyor.

            Sylas’ın E yeteneği olan Firar/Kaçır, iki aşamalı bir animasyon olarak karşımıza çıkıyor. İlk aşamada öne doğru atılan Sylas ufak bir kalkan kazanıyor. Yeteneği ikinci defa aktif ettiğinde ise zincirlerini isabet ettirdiği bir rakibini sersemletiyor ve daha sonra kendisini bu rakibe doğru çekmeye başlıyor.  

            Son olarak Sylas’ın ultisi ve ayırt edici özelliği olan Gasp, seçilen bir rakibin ultisinin ele geçirilmesini sağlıyor. Ele geçirilen ulti belirli bir süre Sylas’ın yetenek setinde kalıyor ve bu süre içerisinde aynı mekanik ile kullanılabiliyor.

STRATEJİ  

            Sylas’ın pasifinden mümkün olan en yüksek verimi alabilmek adına tıpkı Pırıltı eşyalarında olduğu gibi şampiyonun yetenek kombolarının arasına mutlaka düz vuruş sıkıştırılması gerekiyor. Bu sayede rakiplerin can barlarını çok daha hızlı şekilde indirebilen Sylas ayrıca Kral Katili yeteneği sayesinde yüksek oranda can çekerek savaşlarda dayanıklılığını artırabiliyor.  

            Ana yetenekleri ile rakiplerini kitle kontrol etkisinde bırakabilen Sylas’ın savaş anlarındaki en önemli kozu ultisi oluyor. Gasp edilen ultinin bir süre tekrar kullanılamayacağı göz önüne alındığında yaklaşan Baron savaşı veya Nexus savunması gibi unsurların da mutlaka hesaba katılması gerekiyor. Aksi halde yanlış kullanılan veya kullanılamadan boşa giden ulti gaspları, Sylas’ın orta ve geç oyundaki verimini oldukça aşağı çekebiliyor.

            9.2 yamasının ortalarında gelmesi beklenen şampiyon; pasifi ve ultisi sebebiyle ilk aşamada birçok dengelemeye tabi tutulacak gibi görünüyor.  Yine de yetenek çalabilme gücüyle birçok farklı komboya olanak sağlayan Sylas’ın vadide uzun süre popüler kalabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.