Microsoft Mağazası’nda oyun hediye etme dönemi başladı

856

Oyunculara yaşattığı türlü sorun ve sıkıntılara rağmen Steam’in oldukça faydalı özellikleri bünyesinde barındırdığını söyleyebiliriz. Bu özelliklerin başında oyun hediye etme imkânı geliyor. Steam üzerinden satın alınan herhangi bir oyunu veya DLC’yi, Steam hesabı olsun veya olmasın, herhangi bir arkadaşınıza hediye edebilmeniz mümkün. Şimdilerde ise Microsoft da bu özelliği kendi mağaza uygulamasına dahil etme kararı almış bulunuyor. An itibariyle Microsoft Mağazası’nı ziyaret eden herkes, mevcut PC oyunlarını arkadaşlarına hediye edebilmek üzere satın alabiliyor.

Ancak işin kötü tarafı şu ki, bu özellik sadece PC oyunları için geçerli. Microsoft halen daha Xbox One oyunlarını bir başkasına hediye edebilmenize olanak tanımıyor. Oysa geçtiğimiz sonbahar aylarında Microsoft, seçili Xbox One oyunu için hediye etme özelliğini aktif hale getirmişti. Keza oyuncular Xbox Live ve Xbox Game Pass üyeliklerini de hediye edebiliyorlardı.

Microsoft Mağazası'nda oyun hediye etme dönemi başladı - ProGamerTR

Microsoft Mağazası’nda oyun nasıl hediye edilir?

Çok basit! Bunun için tek yapmanız gereken Windows 10 veya Xbox One cihazları üzerinden Microsoft Mağazası uygulamasına giriş yapmak. Sonrasında herhangi bir oyunu seçip “Satın al” butonunun hemen yanında bulunan “Hediye olarak satın al” seçeneğini tıklamak. Akabinde oyunu hediye etmek istediğiniz kişinin e-posta adresini girmeniz gerekecektir. Eğer Xbox One üzerinden bu işlemi yapıyorsanız, arkadaş listesini açıp kişinin Gamertag hesabını tanımlayabilmeniz de mümkün.

Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra gerisini Microsoft hallediyor. Arkadaşınızın e-posta adresine oyunu ücretsiz olarak nasıl yükleyebileceğine dair detaylı bir bilgilendirme mesajı gönderiliyor.

Bu kurallara dikkat!

Ancak oyun hediye ederken Microsoft’un koyduğu bazı kuralların da bilincinde olmanız gerek. Bu kurallar gerçekten ilginç, ancak her 14 günde bir arkadaşlarınıza en fazla 2 adet indirimli oyun hediye edebiliyorsunuz. Toplamda indirimli oyun hediye etme hakkınız ise 10 seferle sınırlandırılmış. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde ise indirime girmeyen oyunları dilediğiniz kadar hediye edebilmeniz mümkün.

Her ne olursa olsun, Microsoft Mağazası’na oyun hediye etme fonksiyonunun gelmiş olması güzel bir gelişme. Yine de mağazanın Steam’e gerçek bir rakip olması için kat etmesi gereken uzun bir mesafe söz konusu.