Microsoft ve Nintendo’dan ‘çarpraz platform’ atağı

781

Sony’nin PlayStation 4 ve Microsoft’un Xbox One konsoluna alternatif olarak geliştirilen taşınabilir oyun konsolu Nintendo Switch, son dönemde sık sık ekosistemine dahil ettiği yeni oyunlarla gündeme geliyor. An itibariyle Fortnite’in oynanabildiği konsola PUBG’nin de yakın tarihte geleceğine dair söylentiler mevcut. Tüm bunlar konuşuladursun, Microsoft ve Nintendo’dan Sony’i yaya bırakacak flaş bir hamle geldi! Buna göre Microsoft ve Nintendo, Xbox One ile Switch arasında çarpraz platform desteğini hayata geçirdi.

Çarpraz platform ne işe yarayacak?

Peki, bahsi geçen bu çarpraz platform desteği nedir? Ne işe yarar? Fortnite’in Switch’e portlanmasıyla beraber hayata geçirilen çarpraz platform desteği, oyuncuların Fortnite hesaplarındaki ilerlemelerini farklı konsollarda da kaydedebilmelerini sağlıyor.

Örneğin Switch’te Fortnite’i oynadıktan sonra arkadaşınızın Xbox One konsolunda oturum açabilir, kaldığınız yerden oyuna devam edebilirsiniz. Keza aynı şey PC platformu için de geçerli. Ancak Sony’nin ne yazık ki şu aşamada çarpraz platform desteği yok, yani tüm bu anlatılanlar PlayStation 4’te geçerli değil.

Microsoft ve Nintendo'dan'çarpraz platform' atağı - ProGamerTR

Aslına bakılırsa Fortnite, Sony’nin PS4 sahipleri için çarpraz platform desteğini hayata geçirmekte başarısız olduğu ilk oyun değil. Aynı şey daha önce de Rocket League oyununda yaşanmıştı.

Sony’den ses seda çıkmıyor

Oyuncuların sürekli artan taleplerine rağmen Sony halen daha platform konusuna temkinli yaklaşmayı tercih ediyor. Bu da oyuncuların PS4 platformundaki Fortnite gibi oyunları başka konsollarda oynayamamalarına yol açıyor. İki farklı hesap, iki farklı oyun ilerlemesi gibi kötü bir durum bu sayede ortaya çıkmış oluyor.

Ortak video yayınladılar

Bu arada Microsoft ve Nintendo arasında kurulan bu yeni bağa ilişkin Nintendo cephesinden bir video da geldi. Nintendo’nun YouTube hesabına yüklenen videoda Xbox One ve Switch’e yeni gelen çarpraz platform desteği tanıtıldı. “Beraber oluştur, beraber keşfet, beraber hayatta kal. Beraber çok daha iyi” açıklamalarının kullanıldığı videoda Nintendo Switch için yeni aktif hale gelen Minecraft’ın oyun içi görüntüleri de yer aldı.

Video boyunca Sony’den hiçbir şekilde bahsedilmedi, ancak ortak kanaat iki dev konsolun bu yeni işbirliğiyle PS4’ü daha da zora sokacağı şeklinde.