Minecraft Dungeons ‘un çıkış tarihi belli oldu

147

Bugün düzenlenen XO19 etkinliği kapsamında Microsoft ve Mojang, zindanda geçen macera oyunu Minecraft Dungeons ’a dair merak edilen soruları cevaplandırdı. Diablo 4’e çok benzeyen, ancak alternatif bir evrende geçen bu oyun hayli eğlenceli gözüküyor. Minecraft’tan aşina olduğumuz karakter ve bölüm modellemelerinin aynen yer aldığı oyun 2020 yılında görücüye çıkacak. İsminden de anlaşılacağı üzere kapalı, kasvetli ve karanlık bir ortamda geçeceği netlik kazanan Minecraft Dungeons’ta oyuncular canavarlarla mücadele edecekler.

Diablo’nun çakması gibi duruyor

Eleştirmenlerin oyuna dair yaptığı en önemli tespitlerden biri, Minecraft Dungeons’un birebir Diablo’yu andırıyor oluşu. Öyle ki Diablo’daki karakterlerin Minecraft’taki gibi piksel bazlı versiyona dönüştürülmesi yetmiş gibi duruyor. Ancak Minecraft Dungeons’u sadece bu yönüyle eleştirmek pek de haklı olmayacaktır, çünkü oyunu geliştiren ekip çok daha fazlasına imza atmış durumda. Minecraft evrenindeki karakter ve nesneler birçok farklı şekilde oyun içinde karşımıza çıkıyor çünkü.

Minecraft’ı andıran oyun içi elementlere bakacak olursak, kutu şeklindeki keskin hatların her an karşımıza çıkıyor oluşunu belirtebiliriz. Bunun dışında oyunda karşılaşılan çoğu bölüm rastgele oluşturuluyor. Yani bölüm içinde yer alacak nesneler geliştiriciler tarafından belirlenmiş, ancak bunların görülme sıklığı “rastgele” ayarlanıyor. Hatırlanacağı üzere orijinal Minecraft’ta da bu durum aynen geçerli. Bölümler orijinal oyunda da rastgele oluşturuluyordu.

Nisan 2020’ye gün verildi

Kuş bakışı oynanacağı kesinlik kazanan Minecraft Dungeons’un çıkış tarihi için Microsoft ve Mojang, 2020 Nisan’a işaret ediyor. Bu oyunun yaklaşık 5 ay kadar daha süresi var demek. İyi haber şu ki oyun çıktığı zaman Xbox Game Pass’a anında dahil olacak. Yani Game Pass aboneliği olanlar Minecraft Dungeons için ekstra para ödemek zorunda kalmayacaklar.

Gelelim oyunun hangi platformlarda yayınlanacağı sorusunun cevabına… Elde ettiğimiz bilgilere göre ilk başta PC, ardından da Xbox One için Minecraft Dungeons yayınlanacak. İlerleyen tarihte mobil cihazlara, Nintendo Switch’e, PlayStation 4’e ve macOS’a uyarlanması da söz konusu. Farklı modlara ev sahipliği yapacağı kesinleşen oyunu ister 1 kişi olarak internete bağlanmadan, isterseniz de 4 kişiye kadar online oynayabilmek mümkün olacak.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız