Monster Hunter: World, Japonya menşeli oyun stüdyosu CAPCOM tarafından geliştirilen son rol yapma (RPG) oyunu olarak 26 Ocak 2018 tarihinde piyasaya çıktı. Bugüne dek daha çok Japon oyuncuların ilgi odağında olan, Batı ülkelerinde aktif olarak satışı gerçekleştirilmeyen Monster Hunter aslında bir serinin adı. İlk kez PlayStation 2 için çıkarılan Monster Hunter oyunuyla başlayan seri aradan geçen süre zarfında daha da genişleyerek ününü Japonya sınırlarının dışına taşımayı başarmış bulunuyor. Bugüne dek 45 milyondan fazla kopya satmış olması da oyunun bir diğer başarısı.

Seriye yeni dahil olan Monster Hunter: World, PlayStation 4 ve Xbox One konsollarında oynanabiliyor. Ancak oyun, sonbahar aylarına doğru PC platformu için de uyarlanacak.

Capcom’un efsane serisine yeni kan!

Bugüne dek Monster Hunter oyunlarının Batı ülkelerinde pek ses getirmediğini, yeteri kadar oyuncu bulamadığını daha önce de belirtmiştik. Bunun en büyük sebebi yapımcı Capcom’un daha çok Japonya pazarını önceleyip farklı pazarlar için “yerelleştirme” çalışmalarına önem vermemesinden kaynaklanıyordu. Şimdi ise Capcom bu gidişatını tersine çevirmek için gereken her şeyi yapmışa benziyor. Öyle ki birçok oyun eleştirmeni Monster Hunter: World için “Bugüne dek oynadığım en iyi RPG oyunu” demekten geri kalmıyor.

Dark Souls ve Nioh gibi alternatif RPG oyunlarını beğenenler muhtemelen Monster Hunter: World oyununu da çok beğeneceklerdir. Bu oyunda her şey, ama her şey istatistiklerle alakalı. Kullandığınız silahlar, nesneler, zırh kalkanları, saldırı ve savunma yetenekleri… Tüm bunlar numaralarla ifade edilen değerlere sahip. Oyunun geçtiği dünyada hayatta kalabilmek ve size verilen görevleri başarıyla tamamlayıp canavarları ortadan kaldırabilmek için bu istatistiki değerleri yükseltmeniz gerekiyor.

Diğer çoğu RPG oyununda olduğu gibi canavarları öldürüp ortaya çıkan sandıklardaki hazineyi koleksiyonunuza kattıkça seviye yükseltiyorsunuz. Böylece daha zorlu canavarları yenebilmek için savunma, atak ve enerji gibi kriterleri artı değerlerle güçlendirebilmeniz mümkün hale geliyor.

Monster Hunter: World İncelemesi - ProGamerTR

Oyunun konusu dikkat çekici

Alternatif bir evrende geçen oyunda bir canavar avcısının rolüne bürünmeniz isteniyor. Yerel halk tarafından verilen çeşitli görevleri bitirebilmek için dinozorları andıran canavarları yok etmeniz gerek. Bunu yaparken canavarlara ait ayak izlerini ve kalıntıları gerçek bir avcı gibi takip etmeyi öğrenmeniz lazım. Tabii o esnada bölüm içinde karşınıza çıkan nefes kesici manzaraları izlemekten kendinizi alıkoyabilirseniz.

PlayStation 4 Pro ve Xbox One X kullanıcılarına özel grafik seçenekleri de oyun içinde sunulmuş durumda. Çerçeve yenileme hızı, grafik kalitesi ve çözünürlük isteğe göre ayarlanabilir. Bu yolla üst düzey konsollara sahip oyuncuların daha keskin grafiklere sahip olması sağlanmış. Ancak PS4 Pro’da ayarları en yükseğe çıkardığınız takdirde çatışma sahnelerinde zaman zaman da olsa FPS düşmesi yaşamanız kuvvetle muhtemel.

Yeni başlayanlar açılışta bilgilendiriliyor

Daha önce serinin hiçbir yapımını oynamadıysanız ve Monster Hunter dünyasına tamamen yabancıysanız, endişe etmenize hiç gerek yok. Oyunun açılış sahnesinden itibaren detaylı yönlendirmelerle avcılığa bir an önce başlamaya hazır hale getiriliyorsunuz zaten.

Karşınıza çıkan NPC’ler size gerekli bilgilendirmeleri yapıyor. İksir karışımlarının hazırlanması, farklı vuruş tekniklerinin öğrenilmesi gibi kompleks konular da buna dahil.

Monster Hunter: World İncelemesi - ProGamerTR

Farklı atmosferlerle oyun zenginleştirilmiş

Evet, oyunun belki de en önemli özelliklerinden biri de bu. Her bir bölüm, tamamen bambaşka bir dünyada geçiyor. Bir an kendinizi sık ağaçlı ormanların derinliklerinde canavar avlarken bulabilir, bazen de yer altı mağaralarında keşfe çıkabilirsiniz. Detaylara çok özen gösteren bölüm tasarımcıları, oyuncuların keşfedebilmeleri için birçok ipucunu da bölüm içinde serpiştirmiş bulunuyorlar.

Ancak tüm bu farklı dünyalarda yapmanız gereken şeyler hemen hemen aynı: Şifalı bitkileri toplamak, kemik yığınlarını karıştırmak, etrafta boş boş gezinmek ve kaşif kelebeklerin yardımıyla canavarların yerini keşfetmek. Yine de buna rağmen oyunun sıkıcı olduğunu söyleyebilmek mümkün değil. Öldürmeye çalışacağınız her canavar kendine has özelliklere sahip olduğu için belirli bir taktiği uygulamak çoğu zaman işe yaramıyor. Bu da oyunun zorluk seviyesini artıran bir diğer etken.

OYUNUN ARTILARI

  • İnanılmaz derecede zengin ödüllendirme yapısı
  • Etkileyici manzaralara sahip çeşitli mekanlar
  • Her bir canavar, farklı bir mücadele
  • Hikaye oyuncuyu içine almayı başarıyor

OYUNUN EKSİLERİ

  • Çok oyunculu (multiplayer) oyun kurulumu kafa karıştırıcı olabiliyor
  • Canavarların saldırı şekilleri daha çeşitli olabilirdi