Nintendo daha fazla 3DS oyununu Switch ‘e getirecek

171

Nintendo’nun taşınabilir yapısıyla hareket halindeyken dahi oyun oynamaktan geri kalmak istemeyenlere hitap eden konsol modeli Switch Lite’ın satış grafiği noktasında düşüş eğilimine girmeye başladığını söyleyebilmek mümkün. Nintendo 3DS sistemini andıran konsolun satışlarının düşmesi, yeni oyunların Switch Lite için geliştirilmeyeceği anlamına gelmiyor elbette.

Göreceli olarak başarılı olan Nintendo Switch Lite için kolları sıvamış bulunan Japon eğlence devi şimdilerde önceleri 3DS konsolunda oynanan bazı yapımları uyarlamak için düğmeye basmış bulunuyor. Orijinal Switch’in aksine gövdeden ayrılmayan kumandalara sahip olan, tasarımı da hafifleştirilen Switch Lite’ı büyük ekranlara bağlayabilmek de mümkün değil. Bu kimileri için bir dezavantaj olsa da çoğunlukla konsolu elinde tutmak isteyenler için tercih sebebi olabiliyor. Üstelik Switch Lite’ı satın alan çoğu oyuncu taşınabilir oyun oynama deneyiminin sıradan Switch’e kıyasla daha iyi olduğunu, performans noktasında da herhangi bir aksaklık yaşamadıklarını dile getiriyorlar.

Lite’a yatırım yapma kararı alındı

Wall Street Journal’de yayınlanan Takashi Mochizuki imzalı habere göre Nintendo’nun üst düzey yöneticisi Shuntaro Furukawa, şirketin Switch için daha fazla 3DS oyunu uyarlama noktasında girişimi olduğunu belirtti. Bu sayede Lite’ın atası sayılabilecek 3DS’te yer alan oyunların yeni nesil konsol sahiplerince de oynanabilmesi hedefleniyor.

Bu arada bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var: Switch Lite çok kısa süre içinde hatırı sayılır miktarda satış rakamına ulaşmayı başararak dikkatleri üzerine çekti. Sadece ilk 11 gün içerisinde 2 milyon adet satan Lite’ın bu başarısını paraya çevirmek isteyen Nintendo, 3DS’in yerini almasını planladığı konsol için yeni oyunları zaman içinde piyasaya sürecek.

Bu arada Nintendo, oyuncular ilgi göstermeye devam ettiği müddetçe 3DS’ten desteğini çekmeyeceğini de açıkladı. Ancak oyuncuların zaman içerisinde Switch Lite’a terfi etmesi kaçınılmaz. Bu sebeple daha çok Lite’ın üzerine eğildiklerini söylemek yanlış olmayacaktır.

Aralık’tan beri Lite’a akın devam ediyor

Geçtiğimiz Aralık ayında hayli popüler olan DS serileri, Switch ekosistemiyle uyumlu olacak şekilde konsola uyarlanmaya başlanmıştı. Grafik kalitesi HD’ye yükseltilen oyunların Switch Lite tarafından çokça sevildiği bir gerçek. Özellikle Pokémon Sword and Shield ve Animal Crossing oyunlarının.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız