Nintendo ‘nun Play Station konsol protitipi açık arttırmayla satılacak

79

Günümüzde oyunculuk endüstrisinin ilk yılları bol miktarda efsane ve söylentiyle anılır. Atari salonlarıyla ilgili yaşı yetenlerin anıları hiç de unutulmayacak kadar fazladır. Ancak bu hikayelerden bazıları da gerçekten uydurmadır ve aslında hiç gerçek olmamıştır. Peki size Nintendo’nun bir zamanlar Play Station isminde bir konsol çıkardığını söylesek, buna inanır mıydınız? Eh, inanmamakta haklı sayılırsınız. Ancak bu durum gerçekten yaşandı!

Prototip aşamasında kalmaktan kurtulamadı

Birkaç istisnayı görmezden gelirsek Nintendo’nun çoğunlukla “kartuş” odaklı bir şirket olduğunu, konsollarındaki oyunları plastik kutular aracılığıyla oynatmayı tercih ettiğini söyleyebiliriz. En büyük rakiplerinden Sony ise her zaman için reyini optik disklerden yana kullanmış ve daha teknolojik olan bu yolu seçmişti. Fakat geçmiş zamanlarda bu iki rakip şirket güçlerini birleştirdi ve Nintendo’nun kartuşlarıyla Sony’nin CD-ROM’una aynı anda ev sahipliği yapan bir konsol modelini ortaya çıkardı. Bu o dönemin şartlarında çok cesur ve yenilikçi bir karardı.

Nintendo Play Station adını alması planlanan model, ilginç bir şekilde sessiz sedasız tarihe karıştı. Prototip aşamasındayken ticari ömrünü sonlandırmış olmasına rağmen Terry Diebold isimli bir kişi ne satın aldığını bilmeden 2009’daki bir açık arttırmada Play Station’u alıp evine götürdü. Aradan geçen yılların ardından 2015’te Diebold’un oğlu bu konsolu tozlu rafların arasında fark etti ve neyle karşı karşıya olduklarını sonradan anladı.

Ne kadar satılacağı bilinmiyor

Şimdilerde Diebold, Nintendo Play Station isimli bu nadir bulunan konsolu açık arttırma yöntemiyle satışa sunmaya karar vermiş. Ederinin 1 milyon dolardan fazla olduğunu düşünüyor olsa da, konsolun fiyatını alıcılar belirleyecek. Heritage Auction isimli şirket tarafından düzenlenecek olan açık arttırmaya ilk teklif 27 Şubat 2020’de verilebilecek.

Organizasyonu gerçekleştiren firma daha önce de nadir bulunan oyuncu eşyalarını satmasıyla biliniyor. Geçmişte bu tür eşine az rastlanan eşyaların çok fahiş fiyatlarla satıldığını hesaba katarsak, Nintendo Play Station’un da 1 milyon dolardan pahalıya satılması söz konusu olabilir. Sonuç her ne olursa olsun, açık arttırmayı kazanan kişi günün sonunda evine Sony ve Nintendo’nun en büyük pişmanlıklarından birin götürmüş olacak.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız