Nintendo popüler ROM sitelerine kepenk kapattırdı

844

Klasik oyunların ROM dosyalarını indirerek çeşitli emülatörler aracılığıyla oynamak, özellikle 90’lı yıllarda çocukluğunu yaşayan günümüz oyuncularının en sık tercih ettiği stres dağıtma yolları arasında yer alıyor. Ancak bu zevki yaşamak oyun geliştiricisi dev stüdyoların yasal müdahaleleri sonucu her geçen gün daha da zorlaşıyor. Özellikle Nintendo’nun ücretsiz oyun ROM’u indirme sitelerine göz açtırmadığı biliniyor.

İki büyük siteye dava açtı

Japonya menşeli oyun stüdyosu şimdilerde sektörün en büyük iki ROM indirme sitesiyle mahkemelik oldu. Eğer dava Nintendo’nun lehine sonuçlanırsa, bunun ROM kültürünü yaşatmak isteyen siteler için çok ciddi zararları olacak.

Nintendo popüler ROM sitelerine kepenk kapattırdı - ProGamerTR

Popüler Torrent sitesi TorrentFreak, bu hafta Nintendo tarafından gönderilen ihbarnameyi alan ilk site oldu. Buna ek olarak LoveROMs ve LoveRETRO isimli siteler de şirket tarafından ABD’nin Arizona eyaletindeki bölge mahkemesine şikayet edildi. ROM oyunlarını bilgisayar ve akıllı telefonlarda oynama imkânı veren bu siteler Jacob Mathias ve yine ona ait olan Mathias Designs LLC şirketlerine ait.

Şikayet gerekçesi aynı: Telif hakkı ihlali

Mahkemeye yapılan başvuruya göre Nintendo, Mathias’ın klasik oyunların ROM dosyalarını izin almaksızın ücretsiz bir şekilde yayınlayarak telif hakkı ve patent ihlali yaptığını iddia ediyor. Telif hakkı ve tüm entelektüel varlıkları şirketin elinde bulunan yapımlara ait ROM’ların geniş oyuncu kitlesine ulaşmasında bu iki sitenin emeği gerçekten yadırganamaz.

Öte yandan Nintendo tarafından LoveROMs ve LoveRETRO sitelerine yöneltilen ithamlar bununla da sınırlı değil. Şirket, siteleri “Korsan video oyunları için kullanılabilen en geniş çerçevede halka açık platform” olarak nitelendirdi.

Mahkeme kabul ederse yandılar!

Toplam 28 sayfa uzunluğundaki şikayet dilekçesinde Nintendo, her bir oyun için 150 bin dolar tazminat talep etti. TorrentFreak’in değerlendirmesine göre bu çok ciddi bir rakam. Sitelerde listelenen oyunların sayıca çokluğu hesaba katılırsa, toplam telif hakkı ihlali cezasının maliyeti 100 milyon doları aşabilir. Ki bu da çok ciddi bir rakam!

Tahminler Nintendo’nun bu kadar yüksek tazminat alamayacağı yönünde. Ancak yasal yönden başını ağrıtmak istemeyen Mathias şimdiden LoveROMs ve LoveRETRO isimli platformların fişini çekme kararı aldı. An itibariyle her iki sitede kepenk kapatmış bulunuyor.