Nintendo Switch 2 önümüzdeki yıl geliyor!

744

Son birkaç yıldır oyun endüstrisinde meydana gelen en büyük ve heyecan verici yeniliklerden biri, Nintendo’nun Switch isimli taşınabilir oyun konsolu olabilir. Ancak pazardaki ikinci yılına yaklaşan Nintendo Switch için çanlar yavaştan çalmaya başladı. Satış rakamlarının giderek düşmesi, Nintendo’nun hafiften endişelenmesine yol açmışa benziyor.

Bu gibi durumlarda firmaların başvurduğu ortak yöntemleri göz önünde bulundurursak, Nintendo’nun Switch’in ikinci versiyonunu pazara sürmesini bekleyebiliriz. Nitekim elde etmiş olduğumuz bilgiler Japon oyun firmasının Switch 2 için hazırlıklara şimdiden başladığına ve yeni nesil konsolun önümüzdeki yıl piyasaya çıkacağına işaret ediyor.

Nintendo Switch 2 önümüzdeki yıl geliyor! - ProGamerTR

Köklü yenilikler beklenmiyor

Oyun konsolu sektörünün günümüzdeki en büyük rakibi, mobil cihaz geliştiricileri olabilir. Her geçen gün işlemci ve grafik kapasitesi yüksek modellerin ardı ardına tanıtılmasına şahitlik ettiğimiz günlerden geçiyoruz. Ancak söz konusu oyun konsolları olduğu zaman firmaların cep telefonları kadar seri ve hızlı model geliştirebilmeleri mümkün olamıyor. Yeni bir modelin piyasaya çıkışı genellikle 3 ila 6 yıl kadar sürebiliyor. Bazen de firmalar Xbox One S ile Xbox One örneğinde olduğu gibi küçük yenilikler yaparak pazarı canlı tutma yolunu tercih edebiliyor.

LCD ekran gidiyor, OLED ekran geliyor

Önümüzdeki yıl çıkması beklenen Switch de bu stratejiyi izleyerek oyunculara köklü yenilikler sunmayabilir. Wall Street Journal’deki habere konu olan ismi gizli kaynaklar ise Nintendo’nun bu konuyla ilgili kesin kararının henüz belli olmadığını söylüyor. Beklenen en büyük yeniliklerden biri LCD ekranın terk edilip yerine OLED ekranın kullanılması. Ancak daha önce de belirttiğimiz üzere, Nintendo’nun stratejisi halen daha muamma.

Kullanıcı geri dönüşleri doğrultusunda yenilikler yapılacak

Birçok Switch kullanıcısı oyun konsolunun donanım ve yazılımsal özelliklerinden memnun olsa da, şikayet edilen konular da yok değil. Konsolun medya oynatıcısı ve internette gezinme tarafında çok kısıtlı olması bunların başında geliyor. Mesela Hulu dışında hiçbir video yayın uygulaması cihazda kullanılamıyor, ki buna Netflix gibi popüler bir servis de dahil. Hal böyle olunca donanımsal yenilikler yerine yazılım tarafında yapılan bazı köklü değişiklikler bile Nintendo Switch kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap verebilir.