Nintendo Switch, Çin pazarında satışa çıkmaya hazırlanıyor

346

Eğer yıllardan beri Nintendo markasını takip eden bir hayran iseniz, muhtemelen eğlence ve teknoloji devinin popüler taşınabilir oyun konsolu Switch’i günün birinde Çin’de satışa sunma gayretinden de haberdarsınız demektir. Dünyanın geri kalan hemen her bölgesinde Switch hatırı sayılır bir başarıyı elde etmiş durumda.

Ancak ne hikmetse Çin her zaman için Nintendo’nun girmeye çekindiği bir pazar olmayı sürdürdü. Mobil oyunculuk pastasının çok büyük olduğu, dev stüdyoların iştahını kabartan bu pazarın Nintendo’nun hayallerini süslemesi anlaşılabilir bir durum. Fakat Çin’de yeni bir konsolu piyasaya sürmek hiç de sanıldığı kadar kolay değil.

Yerel ortakla işbirliği yapıldı

Evet, Çin komünist ve baskıcı bir rejim tarafından yönetildiği için yabancı yatırımcıların bu ülkeye girmesi pek de kolay olmuyor. En azından dünyanın geri kalan hiçbir ülkesinde olmayan kurallar Çin’de Nintendo’yu yerel bir ortakla işbirliği yapmaya itmiş durumda.

Bu sebeple geçtiğimiz Nisan ayında Japon eğlence devi, Çin’de Switch’i satmaya başlamak için PUBG’nin yapımcısı Tencent’le güçlerini birleştirme kararı aldı. Bu işbirliği neticesinde Switch’in satışı için hükümetten gerekli pazarlama ve satış izinlerinin alınması hedefleniyordu.

Halihazırda Çin’de Switch’in satılması için Nintendo’nun önünde uzun bir yol var. Ancak Tencent’le birlikte yaptıkları ortak basın açıklaması, daha yeni detaylara hâkim olmamızı sağlamış durumda.

Tencent oyunları Çince’ye çevirecek

The Verge’de yer alan habere göre Nintendo ve Tencent, Şangay’da düzenlenen ChinaJoy etkinliğinde Switch’in Çin’de satılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundular. Görünüşe göre Nintendo, ülkede Switch konsolunun ve oyunlarının satılması için Tencent tarafından ciddi bir destek alacak. Öyle ki Tencent sadece Switch’te kullanılacak bulut bilişim sistemleri ve sunucuları tedarik etmekle kalmayacak, oyunların Çince’ye çevrilmesinde de rol üstlenecek. Öte yandan Nintendo eShop’ta Çin’in popüler ödeme yöntemi WeChat Pay’in aktif olmasını da sağlayacak.

Yerel halkın diline çevrilmesi planlanan ilk oyunlar arasında ise Super Mario Odyssey ve The Legend of Zelda: Breath of the Wild’in yer alacağı belirtildi. Switch’in en popüler yapımları arasında yer alan bu iki oyunun Çince’ye çevrilmesi, Çin’deki mobil oyun severlerin Switch’i satın alma kararı vermelerinde önemli bir etken olabilir.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız