Nintendo Switch hacklendi!

861

Hackerlar, Nintendo Switch’i hacklemenin bir yolunu bularak yurtdışında hayli popüler olan oyun konsolunda korsan oyunları çalıştırmayı başardılar! Bugüne dek Xbox ve PlayStation konsollarının hacklenmelerine çokça şahit olmuştuk, ancak Switch ’in hacklenmesi bir ilk.

iPhone’ların Jailbreak edilmesine benzer bir işlem yoluyla gerçekleştirilen hacklenme vakası ilk kez Salı günü ortaya çıktı. Switch’i korsan oyun ve uygulamaların kullanılabileceği bir tablete dönüştüren bu işlem, Nintendo’nun koyduğu tüm sınırlamaların aşılarak en ince ayarlamalara dahi müdahale edilebilmesini de mümkün hale getiriyor.

Açığın kaynağı Nvidia!

Peki, hackerlar bunu nasıl başarıyor? Dahası, sistemin zayıf noktası neresi? Görünüşe göre Switch’in yazılımsal olarak herhangi bir açık barındırması söz konusu değil. Aksine hackerlar, Nvidia’nın geliştirdiği Tegra X1 işlemcisindeki açıktan faydalanıyorlar. Cihazın beyni olarak nitelendirebileceğimiz bu işlemci bazı Android telefonlarda da kullanılması biliniyor.

Kendilerini “fail0verflow” olarak nitelendiren bir grup hacker, yayınladıkları blog yazısında Google’ı bu açığa dair bilgilendirdiklerini ve güvenlik açığının kapatılması için şirkete 90 gün verildiğini belirttiler. Switch’i hacklemeyi başaran fail0verflow grubu, geçmişte de başka konsolların açıklarını keşfetmesiyle biliniyor.

Konuyla alakalı açıklamalarına başvurulan Nintendo, Nvidia ve Google sözcüleri ise herhangi bir demeç vermekten kaçındı.

Nintendo’nun açığı kapatması çok zor

Switch’te kullanılan işletim sistemi ve yazılımdan kaynaklı bir sorun söz konusu olsa, çıkarılacak yeni güncellemeyle bu açığı kapatabilmek mümkün olabilirdi. Ancak işlemci modelinin yol açtığı bir güvenlik zafiyeti olduğu için Nintendo’nun yapabilecekleri çok kısıtlı. İnternet üzerinden güncelleme yayınlamak bu sorunu çözmeyecektir. Bunun yerine konsol geliştiricisi en fazla bir sonraki modelde bu açığı yeni bir işlemci modeli kullanarak kapatabilir.

Günlük kullanıcıların endişelenmesine gerek yok

Ancak sıradan herhangi bir NS kullanıcısının “Acaba güvenliğim tehlikede mi?” diye endişelenmesine hiç gerek yok. Çünkü hackleme süreci oldukça karmaşık ve üst düzey programlama bilgisi gerektiriyor. Üstelik deneme maksatlı dahil olsa “konsolu hackleyeyim” derken konsolu tamamen kullanılamaz hale getirebilmeniz de mümkün. Öte yandan konsolun sağ kontrol kumandasına bir kablo takarak zararlı verileri sisteme aktarma zorunluluğu olduğunu belirtmiş olalım. Yani endişeye mahal yok.