Nintendo, Switch ‘in Kuzey Amerika’da 15 milyon adet satışını kutladı

206

Japon eğlence ve teknoloji şirketi Nintendo, 2017 yılında Switch ’i çıkardığı zaman altın madeni bulmuş kadar oldu. Kısa süre içerisinde konsol pazarının adından en çok bahsedilen modeli haline gelen Switch, Sony ve Microsoft’un yeni nesil konsollarını dahi unutturmayı başarmıştı. Birçok oyun stüdyosuyla anlaşmaya giderek, teşvikler dağıtarak popüler yapımları Switch’e uyarlatan Nintendo’nun Labo ismini verdiği “kendin yap” ekipmanlarıyla uyumlu çalışıyor olması da konsolun bir diğer artısı idi.

Şimdilerde ise Nintendo yeni bir kilometre taşını daha geçmiş olmanın verdiği gururu takipçileriyle paylaştı. Buna göre şirket sırf Kuzey Amerika pazarında sadece 2 yıl içerisinde 15 milyon adetlik satış rakamına ulaştı.

Devlerin yanında rekabete katıldı

Satış performansı açısından değerlendirecek olursak Switch’in mevcut PS4 veya Xbox One konsollarıyla boy ölçüşemeyeceği pekala söylenebilir. Nitekim baktığınızda Switch aslında herhangi bir Android tablete çok benziyor. Tek ve en büyük farkı, NVIDIA Tegra X1 işlemcisine ev sahipliği yapıyor olması. Bunun dışında Switch’in başarılı olmasında oyuncuların her zaman için aşırı gerçekçi görüntü kalitesine tav olmaması, pahalı donanımın iyi oyun deneyimi anlamına gelmediğini düşünmesi kesin pay sahibi.

Esnek olması bir diğer avantajı

Switch, oyunculara hemen hemen istedikleri her şekilde oyun oynama deneyimi sundu ve bu özelliğiyle çok sevildi. Öyle ki konsol oyunlarını uçakta seyahat ederken, kanepede uzanırken oynayabilmeyi mümkün hale getirdi. Tek başına, iki kişi veya dört kişi oynayabilmek de cabası. Konsolun taşınabilir ve esnek olması ise yeni çıkan Switch Lite ile daha da geliştirildi.

Tabii bu meyanda oyunları da yabana atmamak gerekir. Sadece Switch’e özel oyunlar olduğu gibi, diğer konsollardan uyarlanan port sürümleri de konsolu tercih sebebi haline getirdi. Zaten Nintendo’nun kendi geliştirdiği Zelda: Breath of the Wild ve Super Mario Odyssey gibi oyunlar 6 milyondan fazla satmayı başarmıştı. Aralarında PC oyunlarının da olduğu birçok yapımın peyderpey Switch’e uyarlanması satış rakamlarına olumlu etki etti.

Pokemon Sword & Shield gibi bir dizi yeni yapımı çıkarmak için kollarını sıvayan Nintendo’nun ilerleyen dönemde konsol modellerini çeşitlendirmesi de söz konusu olabilir.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız