Nintendo Switch yazılımı 5.0.0 sürümüne yükseltildi

791

Japonya menşeli oyun konsolu geliştiricisi Nintendo, merakla beklenen yeni Direct modelini halen daha tanıtmış değil. Bu süre zarfında eleştiri oklarının hedefi olmaktan çekinen Nintendo şimdilerde Switch kullanıcılarına güzel bir jest yaptı. Çok sevilen oyun konsoluna getirilen yeni güncelleme ile birlikte Switch’in yazılımı 5.0.0 sürümüne yükseltildi.

Bahsi geçen güncellemenin devrimsel nitelikte yenilikler barındırdığını söyleyebilmek mümkün değil, ancak yine de önemli değişiklikler söz konusu. Özellikle konsolun ebeveyn kontrolleri artık çok daha geliştirildi.

Oyunlar artık daha hızlı iniyor

5.0.0 numaralı güncelleme ile Switch’e gelen en önemli yeniliklerden biri, konsolun PC veya akıllı telefon üzerinden satın alınan oyunları çok daha hızlı indirebilir hale gelmesi oldu.

Buna göre ödemeyi başarıyla tamamlayıp oyunu satın alan kullanıcılar, Switch o esnada uyuyor olsa dahi oyunun indirilmesini sağlayabiliyorlar. Buna ek olarak oyun yüklendikten sonra kullanıcılara “Oyun oynanmaya hazır” şeklinde bir bildirim de gönderiliyor.

Nintendo Switch yazılımı 5.0.0 sürümüne yükseltildi - ProGamerTR

Ebeveyn kontrolleri güncellendi

Switch’in ebeveyn kontrolleri de 5.0.0 güncellemesinden nasibini aldı. Artık varsayılan PIN girişini gerçekleştirirken ekranın üzerindeki rakamlara basmak yerine kontrol çubukları kullanılabiliyor. Bu, çocukların çok özel ve önemli olan gizli PIN’i görebilmelerini engellemek için getirilen bir yenilik.

Aynı zamanda anne babalar artık çocukların kaydedilen videolara erişimini de kısıtlayabiliyor. Akıllı telefonlar için yayınlanan “Ebeyeyn kontrolü uygulaması” ile oyunları beyaz listeye alabilmek ve toplam oynanma süresine sınırlama getirebilmek de mümkün.

Kozmetik değişiklikler de var

Kullanıcı arayüzünde yapılan ufak değişiklikleri de unutmamak gerek. Artık ARMS ve Kirby oyunlarına ait 24 adet yeni oyuncu ikonu konsoldaki yerini aldı. Switch’in kumanda menüsü de artık Switch Pro Kumanda cihaza bağlandığı zaman kumandanın rengiyle aynı tonu paylaşacak.

Ana ekrandaki “Haberler” sekmesinde beliren tüm haberler arasından yalnızca okunmamış olanları filtreleyebilmek de artık mümkün. Bu sayede konsol sahipleri zaten okumuş oldukları haberleri bir daha boşuna görüp zaman kaybetmemiş olacaklar.

Güncelleme nasıl indirilir?

Nintendo Switch’in 5.0.0 sürüm numaralı yeni yazılımı, konsol Wi-Fi ağına bağlandıktan sonra otomatik olarak indiriliyor. Ancak manuel olarak güncellemeyi kontrol edebilmek de elbette mümkün.