Nintendo, yeni Labo kitlerini tanıttı

733

İlk kez geçtiğimiz yıl varlığından haberdar olduğumuz Nintendo Labo, resmen satışa sunuldu! Labo, popüler oyun konsolu Nintendo Switch ve bu konsola ait Joy-Con isimli kumandaları kullanarak eğlenceli oyuncaklar geliştirebilmeyi sağlayan bir kit.

Nintendo, yeni Labo kitlerini tanıttı - ProGamerTR

Cardboard adı verilen VR gözlüklerden tutu, Toy-Con olarak adlandırılan oyuncaklara kadar birçok icadı Labo ile hayata geçirebilmek mümkün. Daha çok çocukların mühendisliğe ve yazılımlara ilgi duymasını sağlamak amaçlı kullanılan Labo ile ilgili Nintendo örnek kullanım amaçlarını içeren bir video da yayınladı.

Çocuklara mühendisliği sevdirecek

Nintendo’nun resmî YouTube kanalından yayınlanan videoda ABD’li bilim adamı ve televizyon programcısı Bill Nye yeni çıkan Labo’yu izleyicilere tanıttı. Labo kitini satın aldıktan sonra geliştirilebilen Toy-Con’ları denemesi için davet edilen Nye, video boyunca çeşitli parçaları birleştirerek yeni oyuncaklar üretmeyi başardı. Eğer bu satırları okurken halen daha kafanızda Labo’nun ne olduğuna ve ne işe yaradığını dair bir fikir oluşmadıysa, aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Labo ile neler yapılabilir?

Aslına bakılırsa bu sorunun cevabı, Labo sahiplerinin hayal gücüyle sınırlı. Ancak satın alınan Labo kitiyle ilk etapta 5 farklı Toy-Con cihazı geliştirebilmek mümkün: İki adet uzaktan kumanda edilebilen araba, bir olta, ev, motosiklet ve piyano. Videoda ünlü bilim adamı Nye’nin vaktinin büyük çoğunluğunu RC arabaları ve balıkçı oltasını kurmaya çalışırken görüntüleyebilirsiniz.

Daha kompleks oyuncaklar inşa etmek isteyenler içinse Labo Rokot Kit mevcut. Diğer Toy-Con cihazlarının aksine oyuncular Robot Kit’ler inşa ettikten sonra bunları tıpkı kıyafet gibi üzerlerine geçirebiliyorlar. Daha sonra yaptıkları her bir hareket, oyundaki sanal bir avatar tarafından tekrar ediliyor. Ne yazık ki yukarıdaki videoda Nye’ı Robot Kit’i kurarken göremiyoruz, ancak böyle bir geliştirme kitinin varlığı da söz konusu.

Toy-Con’un ilk kiti 69,99 dolar ücretle satışa sunulmuş durumda. Daha karmaşık olan Robot Kit’in fiyatı ise 79,99 dolar olarak belirlenmiş. Çocukların ve ebeveynlerin birlikte eğlenceli vakit geçirmesi için gayet ideal bir seçenek olarak gösterilen Labo’nun şimdiden Nintendo Switch kullanıcılarının takdirini kazandığını söyleyebilmek mümkün.