OpenAI Five isimli yapay zeka, Dota 2 şampiyonlarını alt etti!

626

“Yapay zeka” denildiğinde akla karmaşık formül ve olasılıkları hesaplayarak hep en ideal kararı veren, zaman zaman da komplo teorilerine konu olan bilgisayar sistemleri gelir. Aslında biz oyuncular yapay zekanın oyunlarda karşımıza sık sık çıkmasına alışkınız. Fakat bilim adamları ve araştırmacıların son hamlesi, yapay zekanın oyunlarda ne kadar başarılı olabileceğini gözler önüne serdi.

Yapay zeka üzerine araştırmalar gerçekleştiren OpenAI organizasyonu, insan yapımı bir oyunda botların şampiyonlara karşı bile galip gelebileceğini gösterdi.

OpenAI Five isimli yapay zeka, Dota 2 şampiyonlarını alt etti! - ProGamerTR

En iyi 5 oyuncuyu yenmeyi başardı

Defense of the Ancients veya bilinen adıyla Dota 2’yi oynamayı öğrenen yapay zekanın karşısına kim çıktı dersiniz? Dünyanın en iyi oyuncuları! Tamamı şampiyonlardan oluşan Team OG’nin kadrosu senelerini oyuna vermiş isimlerden oluşuyordu. Fakat çok değil, sadece 30 dakika sonra profesyonel Dota 2 oyuncularının yapay zekadan oluşan rakip ekibe yenilmesine tüm dünyayla aynı anda şahit olduk.

Aşina olmayanlar için kısaca bilgi vermek gerekirse Dota, sıradanın üstünde düşünme yetisini geliştiren ve oyuncuları strateji geliştirmeye sevk eden bir oyun. Takımlar şeklinde oynanan ve her takım üyesinin farklı bir görev üstlendiği Dota’da nihai amaç, rakip takımın kalesine ulaşıp yok etmek.

Zeki insanların dahi zamanla ancak öğrenebildiği bu oyunu Skynet’i andıran OpenAI Five isimli yapay zeka takımı çok kısa süre içinde sökmüşe benziyor. Öyle ya, öbür türlü en iyi oyunculardan oluşan ekibi nasıl yenebilirdi ki?

Karmaşık oyun mekaniğini çözmüşler

Aslında yapay zeka araştırması yapan ekiplerin tercih ettiği ilk oyunlardan birisi Dota 2. Starcraft ile birlikte sıklıkla oynanan bu oyun, makineleri gerçek zamanlı stratejik kararlar almaya zorluyor. Karışık yapısı yüzünden insan oyuncuları dahi ikilemde kaldığı Dota 2’de yüzlerce farklı karakter ve bu karakterlerin onlarca farklı yeteneği bulunuyor.

Öte yandan yapay zekaya sahip oyuncuların, insan oyuncuların rastgele verebileceği kararları önceden tahmin edip buna uygun strateji benimsemeleri de gerekiyor. Zaten OpenAI’nin kurucu ortağı ve CTO’su Greg Brockman, yapay zekalarının 45 bin yıla denk Dota 2 oynadığını ve hala daha oyundan bezmediğini belirtmiş.