Overwatch’i hackledi, 1 yıl hapis cezası aldı

744

Blizzard tarafından geliştirilen popüler FPS oyunu Overwatch ’i hackleyen 28 yaşındaki bir Güney Koreli, 1 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Güney Kore menşeli SBS News ve Dot Esports tarafından paylaşılan habere göre ismi gizli tutulan hacker hakkında hakim 1 yıl hapis cezasına ek olarak online multiplayer oyununa yasa dışı müdahalelerde bulunmak suçundan 2 yıl gözetim altında tutulma kararı verdi.

Bahsi geçen ceza bazıları için “ağır” bulunmuş olabilir, ancak hackerın yaptığı saldırıları paraya çevirmesi de bu kararın alınmasında önemli rol üstlenmiş. Nitekim hackerin Overwatch üzerinden gerçekleştirilen hack işlemleri sayesinde 200 milyon Kore wonu, yani yaklaşık 180 bin dolar gelir elde ettiği belirtildi.

Overwatch'i hackledi, 1 yıl hapis cezası aldı - ProGamerTR

Güney Kore’de yasalar çok sıkı

Hackerın gerçekleştirdiği faaliyetler en az 2 Güney Kore yasasını ihlal ediyor: Oyun Endüstrisi Tanıtım Faaliyetleri ve Enformasyon ve İletişim Teknolojisini Koruma Yasaları. Geçtiğimiz yıl Overwatch’in geliştiricisi Blizzard Entertainment, Seul Ulusal Polis Ajansı ile ortaklaşa çalışarak siber güvenlik biriminin oyuna saldırı gerçekleştiren hackerların peşine düşmesine yardımcı olmuştu.

Overwatch’ın sık sık hacklenmesiyle ilgili Kotaku’da çıkan bir haberde “Overwatch’ın Asya’daki sunucularında hile yapmak oldukça sık görülen bir durum. Özellikle Reddit ve Battle.net forumlarında Güney Koreli oyuncuların çok isabetli kafa atışları yapması, sınırsız silah mermisine sahip olmaları ve rekabetçi modlarda kazanan tarafa DDOS saldırısı yapılması artık sıradan hale gelmiş bulunuyor” ifadelerine yer verildi.

Hilecilere göz açtırılmıyor

Bu arada Overwatch gibi rekabetçi oyunlarda gerçekleştirilen hack ve hile işlemleri birçok farklı formda meydana gelebiliyor. Mükemmel derecede isabetli hedef alma, şike ve “boosting” olarak da bilinen sıralamayı manipüle etme gibi çeşitli teknikler söz konusu. Ancak oyunun geliştirici ekibinin bu hilelere tahammülü sıfır. Nitekim oyunun Kreatif Yöneticisi Jeff Kaplan, konuya ilişkin paylaştığı forum mesajında “Bu gibi hilelere yönelen oyunculara verdiğimiz cezalar ciddi şekilde şiddetlenecek” demişti.

Bu arada Overwatch’ı hackleyen oyuncuya verilen ceza, Güney Kore mahkemelerinin oyunlarla alakalı verdiği ilk hüküm değil. Daha önce de 5 yıl hapis ve 43 bin dolar gibi para cezalarıyla sonuçlanan yargılamalar gerçekleştirilmişti.