Oyuncu sayısı düşse de PUBG geçen sene 1 milyar dolar hasılat yaptı

665

Sene içerisinde oyuncu sayısı sürekli düşüş göstermiş olsa da PUBG geride bıraktığımız 2018 yılının en kârlı oyunları listesinin başında yer aldı.

SuperData isimli şirket tarafından yayınlanan yıl sonu raporuna göre PUBG dünya çapında 1 milyar dolardan fazla dijital gelir elde etti. Bu veriyle PUBG aralarında FIFA 18, GTA 5 ve hatta Red Dead Redemption 2’nin de bulunduğu birçok dişli rakibini geride bırakmış oldu.

Oyuncu sayısı düşse de PUBG geçen sene 1 milyar dolar hasılat yaptı - ProGamerTR

Üstelik bahsi geçen bu rakam PC, PS4 ve Xbox One için çıkan PUBG’yi kapsıyor. Yani PUBG Mobil hariç. Şaşırtıcı olan da bu, çünkü geçtiğimiz Şubat ayından bu yana PUBG’yi mobil oynayanların sayısı artarken PC’de oynayanlarda azalma eğilimi söz konusu.

2018’de ciddi kan kaybetti

Yeni yeni toparlanma eğilimine giren PUBG geçtiğimiz sene binlerce oyuncusunu kaybetti. Ancak 2017 yılıyla kıyaslayacak olursak 2018’de oyunun elde ettiği gelir yüzde 19 oranında artış gösterdi. Bu kesinlikle ciddi bir artış, üstelik oyunu oynayan ve para harcayan kitlenin sürekli küçülmesine rağmen.

Premium olarak nitelendirebileceğimiz oyunlar ise 2018 yılında hayli başarılı oldu. Bu noktada yılın sadece 4 ayı içerisinde 512 milyon dolar gelire ulaşarak rekor kıran Red Dead Redemption 2’yi örnek verebiliriz. Rockstar’ın son yayınladığı Red Dead Online oyunu da aynı şekilde, geçen senenin en çok kazanan oyunları arasında.

Öte yandan GTA 5 çıkalı uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen hala daha oynanıyor. Oyunun çevrimiçi versiyonu GTA Online da keza aynı şekilde oyuncuların gönlüne taht kurmuş durumda. Sürekli olarak yeni mod ve araçlarla güncellenmesi, hilecilerin platformdan uzaklaştırılması gibi sebepler GTA Online’ın seneler sonra dahi popüler olmasının en büyük sebepleri arasında yer alıyor.

CoD: BO4 de listede

Listenin devamında ise 612 milyon dolarla Call of Duty: Black Ops 4 bizleri karşılıyor. SuperData’nın verileri oyunun CoD: WW2 ile benzer oyuncu sayısına ulaştığına işaret ediyor.

Bugüne dek sadece Japonya genelinde yayınlanan, ancak yayımcı firmanın fikir değiştirmesiyle tüm dünyada satın alınabilir hale gelen Monster Hunter World ise geçen yıl 467 milyon dolar kazanmış.