Pokemon GO, 5G teknolojisinden faydalanacak

41

Bir döneme damgasını vuran ve insanları zombi gibi sokaklarda dolaştırıp Pokemon avlar hale getiren Pokemon GO şimdilerde o eski günlerinden çok uzakta. Ancak halen daha geliştirici şirket Niantic, yurtdışında göreceli olarak aktif oynanan oyunu 5G teknolojisinin nimetlerinden faydalanarak güncellemenin yollarını arıyor. Tüm dünyada 5G’nin yaygın hale gelmesiyle birlikte internet hızının ve kalitesinin artması, Pokemon GO’yu tekrardan popüler hale getirebilir. 

The Pokemon Company şirketi ve Niantic işbirliğinde geliştirilen son Pokemon GO oyununda 5G’nin yüksek hızı artırılmış gerçeklik görüntülerinin tüm telefonlara anında aktarılmasını sağlayabilir. Bu sayede arkadaş grubu halinde Pokemon avlayan oyuncular aynı anda karakterlerle etkileşime geçebilecekler. 

Her şey 1 Nisan şakasıyla başladı

Bugün tüm dünyanın adını duyduğu Pokemon GO oyunu ilk kez 2014 yılının Mart ayında, 1 Nisan şakası olarak duyurulmuştu. “Google Haritalar Pokemon Macerası” adıyla bir video yayınlayan niantic çalışanları bu şakanın arkasındaki büyük potansiyeli geç de olsa fark ettiler. Sonrasında ise Pokemon GO olarak bildiğimiz oyun ortaya çıktı ve kelimenin tam manasıyla patlama yaptı.

5G ne işe yarayacak?

Tüm teknoloji şirketlerinin ilgisini çeken 5G teknolojisi sayesinde artırılmış gerçeklik görüntülerinin daha hızlı oluşturulması, cihazlara ise daha az gecikme oranıyla yansıtılması söz konusu olacak. Oyuncuların Pokemon GO oynarken en çok yakındığı internet kotasının bitmesi şikayeti de aynı şekilde aza inecek, çünkü kotalar yükselecek. Niantic’te çalışan oyun geliştiricileri bunun farkında ve oyunu 5G’ye hazırlamak için kolları sıvamış durumdalar.

Öyle ki Niantic halihazırda GSMA Cloud XR Forum adı verilen, AR ve VR teknolojilerini ortaklaşa geliştirerek bilgi paylaşımı yapmayı amaçlayan bir girişimin parçası konumunda. Aynı şekilde Carnegie Mellon Üniversitesi’nin bünyesindeki Open Edge Initiative ile işbirliğine gitmiş olan Niantic, Almanya’nın önde gelen telekomünikasyon şirketi Deutsche Telekom’un da anlaşma yaptığı kuruluşlar arasında yer alıyor. Tüm bu işbirlikleriyle Niantic, oyuncularını 5G teknolojisinin sunacağı nimetlerden faydalanmaya hazırlıyor denilebilir. 

Umarız ki Türkiye’de de bir gün internet fiyatları ucuzlar, tarifelerin kotaları yükselir ve insanlar Pokemon GO gibi oyunları gönül rahatlığıyla oynamaya başlarlar.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız