PS ‘e özel oyunlar yakında rakip konsollara da gelebilir!

314

Sony’nin çıkardığı ilk PlayStation modelinden bu yana satış ve pazarlama stratejisini “PS ’e özel oyunlar” üzerine kurguladığı herkesin malumu. Spider-Man’den tutun Uncharted 4’e, God of War’dan Horizon Zero Dawn’a kadar kaliteli ve gerçekten başarılı birçok oyunu sadece PS4’te oynayabilmek mümkün. Hal böyle olunca Sony’nin gelecekte de sadece PlayStation platformunda oynanabilen oyunlar geliştirmeye odaklanacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak görünüşe göre Japonya menşeli teknoloji ve eğlence devi çok daha farklı bir hamle yapmayı planlıyor.

‘Özel’ oyunlar diğer platformlara da uyarlanabilir

Bloomberg’e verdiği demeçte Sony bünyesinde bulunan SIE (Sony Interactive Entertainment) Worldwide Studios yönetim kurulu üyesi Shawn Layden, Sony’nin PlayStation’e özel oyunları artık diğer platformlara da uyarlamaya başlayabileceği sinyalini verdi.

Layden’in açıklamasında “PlayStation platformunu desteklemeliyiz, bu tartışmaya açık bir durum değil. Ancak gelecekte stüdyomuz tarafından geliştirilen bazı oyunların daha geniş bir platform desteğine sahip olacağını göreceksiniz” ifadeleri yer aldı.

Kesinlik kazanmış değil

Şuan için PS’e özel olarak piyasaya sürülen oyunların Xbox One veya PC’ye kesin olarak uyarlanacağı çıkarımında bulunmak doğru olmayabilir, çünkü henüz çok erken. Ancak Layden’in “Daha geniş bir platform desteği” cümlesinden kastı muhtemelen tam olarak bu.

PlayStation’a özel yapımların Nintendo ve Microsoft’a ait platformlara uyarlandığına daha önce hiç şahit olmamıştık. Ancak günün birinde oyunların diğer mecralarda da oynanabilir hale gelmesi, yapımcı şirket Sony’nin kârlılığını arttırabilir. Özellikle multiplayer moduna sahip olan yapımların şu sıra hayli popüler olduğu malumken.

Aynı stratejiyi Microsoft da benimsiyor

Yeni oyun geliştirip bu oyunları sadece kendi platformunda oynanabilir kılma stratejisi ise sadece Sony’e has değil. Microsoft da yıllardır bu taktiği benimseyen şirketler arasında. Xbox Game Studios tarafından tasarlanıp geliştirilen oyunlar sadece Xbox One ve PC platformlarında oynanabiliyor. Bunlara Sea of Thieves ve Forza Horizon 4 dahil. Halo Infinite de yakın tarihte bu yapımların arasına dahil olacak. Ne Nintendo Switch, ne de PS4’te bu oyunları oynayabilmek ise mümkün olmayacak.

Bu arada geçtiğimiz gün Sony, geliştirdiği oyunlar arasında Ratchet and Clank, Resistance ve Spider-Man gibi oyunların bulunduğu Insomniac Games’i satın aldığını duyurmuştu. Diğer platformlara da açılma sinyalinin bu satın alma haberinin ardından gelmesi manidar.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız