PS5 ve Xbox Series X modelleri güçlü ve pahalı olacak

67

Yeni çıkacak olan oyun konsolu modelleriyle ilgili detaylar gün geçtikçe netlik kazanmaya devam ediyor. Özellikle Microsoft’un Xbox Series X adını verdiği yeni modeline ilişkin çok fazla bilgi gün yüzüne çıkmıştı. Ancak her ne kadar bazı detaylar netlik kazanmış olsa da, oyuncuların asıl merak ettiği bazı hususlar gizemini korumayı sürdürüyor.

Neyse ki yabancı menşeli bazı oyun blogları yeni çıkacak olan PlayStation 5 ve Xbox Series X’in grafik işleme yeteneklerine dair bazı ipuçlarını yakalamayı başarmış durumdalar. Bu bilgiler ışığında her iki modelin de göz alıcı bir performansa sahip olacağı çıkarımında bulunabilmek mümkün. Keza ortalama bir fiyat bilgisinin paylaşılmış olması, merak edilen bir sorunun daha cevap bulmasını sağlamış durumda.

AMD Zen 2 işlemcisini kullanacaklar

Görünen o ki AMD’nin genel merkezinde çalışan bir personel, yeni nesil oyun konsollarına ilişkin bir benchmark testini halka açık olarak GitHub’da paylaşmış. Bunun fark edilmesinin ardından birçok site ve farklı kaynak, tıpkı bir yapbozun parçalarını birleştirir gibi bilgi kırıntılarını bir araya getirmiş ve konsollardan beklenen performans hakkında bir tahminde bulunmuş.

Buna göre her iki konsolda da AMD Zen 2 işlemcileri ve Ryzen’in GPU’ları kullanılacak. Fakat konsolların kendilerine has konfigürasyonları da olacak elbette. Mesela PS5, AMD’nin PC’ler için geliştirdiği Navi 10 GPU mimarisinin 2 GHz hızda çalışan “Lite” sürümüne ev sahipliği yapacak. 16 GB olması beklenen GGDR6 RAM sayesinde PS5, PS4 Pro’dan sonra ciddi bir sıçramayı da yakalamış olacak.

Xbox Series X geri kalmamanın peşinde

Diğer cephede ise Xbox Series X’in 1.7 GHz hızındaki 56 Navi işleme ünitesine ev sahipliği yapması ve tıpkı PS5 gibi GGDR6 RAM teknolojisini kullanması bekleniyor. Microsoft’un yeni nesil konsola ilişkin vaatleri çok büyük olduğu için 4K 60 FPS ve VR başlık uyumluluğu gibi ek özelliklerin de bu modelle gelmesi söz konusu olabilir.

Şuan için ne zaman, ne kadarlık fiyat etiketleriyle görücüye çıkacakları bilinmezliğini koruyan modellerin her ikisi de oyuncuların hayatında yeni bir çığır açma iddiasında.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız