PUBG ‘nin ‘kansız’ alternatifi Game for Peace tanıtıldı

532

Bugün Çin’deki milyonlarca PUBG mobil oyuncusu için hayli şaşırtıcı ve ilginç bir gün. Ülkenin en büyük oyun stüdyolarının başında gelen Tencent, Çin hükümetinden yetkililerle oyundan para kazanma iznini temin etme noktasında anlaşamayınca PUBG’yi resmen yayından kaldırma kararı aldı. Oyundan para kazanma izni alınmadığı zaman PUBG’nin Tencent gibi dev bir firma için bile pek mana ifade etmeyeceğini söyleyebiliriz. Hal böyle olunca PUBG mobilin yayından kaldırılması beklenen bir karar haline gelmişti.

PUBG'nin'kansız' alternatifi Game for Peace tanıtıldı - ProGamerTR

Game for Peace resmen çıkış yaptı

Peki PUBG’nin mobil versiyonunu mağazalardan kaldıran Tencent ne yaptı dersiniz? Cevap: Aynı oyunu farklı bir isimle tekrar piyasaya sürdü!

Game for Peace (Barış Oyunu) adını taşıyan bu yeni yapım, Nisan ayında Çin hükümetinden para kazanma yetkisi almıştı. Oyun için videoları izlediğimiz zaman Game for Peace’in birebir PUBG’nin aynısı olduğunu görebiliyoruz. Karakterler, animasyonlar, oyun kurgusu ve daha birçok detay büyük ölçüde benzerlik taşıyor.

Adam vurunca kan akmıyor

Reuters’in haberine göre Game for Peace’in en büyük olayı, milliyetçi duygulara hitap ediyor oluşu ve anti-terörizm vurgusunda bulunması. Mesela adanın üzerinden geçerken kullanılan kargo uçağıyla Çin’in hava kuvvetlerinin ne kadar güçlü olduğu vurgulanıyor.

Çin’in en büyük sosyal medya ağı Weibo’daki birçok kullanıcı da rakip karakteri vurduğunuz zaman kesinlikle kan akmadığını dile getiriyor. Hatta bunun yerine ölü oyuncular ayağa kalkıp el sallıyor. Şaşırtıcı, ancak PUBG Mobil’in “kansız” bir versiyonu gerçekten geliştirilmiş gibi duruyor. Şiddet seviyesi biraz daha azaltılmış ve oyun resmen Çin komünist hükümetinin yörüngesine girmiş.

PUBG’deki ilerleme aynen taşınabiliyor

Oyunun PUBG ile benzerliklerinden sıkça bahsettik. Game for Peace’i indiren oyuncular artık PUBG Mobil’deki mevcut seviyelerini doğrudan bu yeni yapıma taşıyabilecekler. İki oyunun arasında pek de bir fark olmadığı için oyuncuların pek zorlanmayacağı söylenebilir.

Sadece Çin genelinde günlük 70 milyon aktif oyuncuya sahip olan PUBG Mobil’in kapatılıp oyuncuların Game for Peace sunucularına taşınması Tencent’i biraz zorlamış. Ancak günün sonunda oyundan para kazanmaya başlayacak olmaları, stüdyo için kesinlikle olumlu bir gelişme.