PUBG, Steam’de 2018 Yılının Oyunu seçildi

704

Dünyanın önde gelen oyun stüdyolarından Valve, sahibi olduğu dijital oyun mağazası Steam üzerinde listelenen yapımlar arasında gerçekleştirdiği “Steam Ödülleri” etkinliği geçtiğimiz gün canlı yayınlandı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde de “2018 Yılın Oyunu” ödülünü PlayerUnknown’s Battlegrounds veya kısa adıyla PUBG evine götüren oyun oldu.

Bahsi geçen etkinlik sanılanın aksine çok uzun sürmedi, bildiğimiz tüm geleneksel ödül gecelerinden de çok farklı bir atmosfere sahipti. Yaklaşık 17 dakika süren canlı yayında sadece oyunların tanıtım filmleri ekrana yansıtıldı, adaylar ve kazananların ismi dış ses tarafından okundu, hepsi bu. Oyun sektörünün önde gelen temsilcilerinin ve oyun severlerin katıldığı, kalabalık ve gürültülü bir etkinlik gerçekleştirilmedi. Sadece canlı yayın aracılığıyla Steam Ödülleri kamuoyuna açıklandı.

PUBG, Steam'de 2018 Yılının Oyunu seçildi - ProGamerTR

Oyuncuların oylarıyla belirlendi

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Aralık ayında Valve, birçok farklı kategoride oyuncuların aday olan oyunlara oy vermeleri isteğinde bulunmuştu. Bu kategoriler arasında yılın oyunu, en iyi geliştirici, yılın en iyi VR yapımı ve en iyi bölüm tasarımı gibi farklı alt başlıklar yer alıyordu.

“2018 Yılının Oyunu” ödülünü PlayerUnknown’s Battlegrounds’un alması bu noktada sürpriz sayılmaz, özellikle de yapımın 2018 yılı boyunca Steam’in en çok satan oyunlar listesinden neredeyse hiç inmediğini hesaba katarsak.

Bu arada diğer kategorilerde kazanan oyunların tam listesi aşağıdaki gibi sıralanıyor:

Yılın oyunu: PlayerUnknown’s Battlegrounds

Yılın VR oyunu: The Elder Scrolls V: Skyrim VR

En sevilen oyun: Grand Theft Auto V

En iyi çevre tasarımı:The Witcher 3: Wild Hunt

Arkadaşlarla oynaması iyi: Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

En iyi farklı bölüm sonu: Assassin’s Creed Odyssey

Makineye karşı oynaması zevkli: Rocket League

En iyi geliştirici: CD Projekt Red

Bu arada kendisi de bir oyun geliştirici stüdyo olan Valve, şeffaflık ilkesi gereği bu kategoride yarışmaya aday olmadı. Gerçekleştirilen bu ödüllerle ise oyun yapımcılarının daha iyi içerikler üretmeye ve yeni oyunlar geliştirmeye teşvik edilmesi amaçlanıyor. Ancak dağıtılan bu ödüllerin sadece kuru ödül olması, herhangi bir para ödülü içermiyor olması bu noktada tezat oluşturuyor.