PUBG’de yeni ban dalgası: 30 binden fazla oyuncu uzaklaştırıldı

700

PCGamesN’de yer alan haber göre popüler battle royale oyunu PUBG (PlayerUnknown’s Battlegrounds) yeni tanıtılan kış haritası Vikendi’nin oyundaki yerini almasıyla birlikte “Anti hile ve raporlama” özelliğini de devreye soktu. Bu sayede oyuncuların şüpheli hareketleri ve oyun içindeki hataları PUBG Corp.’a iletebilmesinin önü açıldı.

Öte yandan henüz yeni sonlanan ban dalgasıyla birlikte 30 binden fazla oyuncu platformdan uzaklaştırıldı. Banlanan bu hesapların arasında maç esnasında hile kodları yazdığı tespit edilen 16 adet profesyonel oyuncu da yer alıyor. Bahsi geçen profesyonel PUBG oyuncuları arasında TEXQS, Papaya, Cageman, PlayerJones, Hoffmann88, Sezk0, Houlow ve Kragen gibi bilindik isimler yer alıyor.

PUBG'de yeni ban dalgası: 30 binden fazla oyuncu uzaklaştırıldı - ProGamerTR

Battleye yazılımından faydalanılıyor

PUBG’nin hile yaparak oyun kalitesini dibe çeken oyunculara karşı aldığı önlemler bunlarla sınırlı değil. Battleye isimli yazılımın oyuna entegrasyonunu sağlayan yapımcı stüdyo, bu sayede yeni hile karşıtı önlemlerini de aktif hale getirmiş bulunuyor. Özellikle hile yazılımı kullanmaya çalışan oyuncuların tespiti noktasında Battleye etkili bir çözüm sunuyor.

Hilecilerin en çok kullandığı hile yöntemlerinin başında “radar hack” geliyor. Bu, maç esnasında diğer oyuncuların haritanın hangi bölgesinde bulunduğunu gösteren bir hile. Sunucuyla veri alışverişi yaparken arada bağlantıyı gizleyen VPN hizmetini kullandığı için normalde radar hilesini yakalayabilmek hayli güç. Bu sebepten olsa gerek, bugüne dek PUBG bu tür hilecileri engelleme noktasında pek de etkin sonuç elde edememişti.

Geçmişte de ban dalgası gelmişti

Hatırlanacağı üzere PUBG daha önce de Aralık ayındakine benzer bir yasaklama dalgasına imza atmış, Haziran ayında platformdan bir sürü oyuncuyu uzaklaştırmasıyla gündem olmuştu. Yine bu seferkinde olduğu gibi birçok profesyonel oyuncunun aslında hile yazılımı kullandığı ortaya çıkmıştı. Yeni uygulanan Battleye ile bu tür sorunların en aza indirilmesi, PUBG yönetiminin ana hedefi.

O dönemde uzaklaştırılan çoğu oyuncunun yasağı kaldırılmış değil, ancak bazı profesyonel oyuncular hesaplarının çalındığını öne sürerek banlanma işlemini geri aldırmayı başarmıştı. Bunun ne kadar doğru olduğu tartışmaya açık, ancak PUBG hesaplarının kolayca çalınabildiği, herhangi bir etkili güvenlik önlemine sahip olmadığı bilinen bir gerçek.