PUBG’nin oyuncu sayısı Ocak’tan bu yana ilk kez arttı

698

Yılın son günlerini yaşadığımız şu sıra PUBG’nin sene içerisinde ne tür badireler atlattığını kısaca bir hatırlamakta fayda olabilir. En yakın rakibi Fortnite ile tatlı bir rekabete girişen PUBG, Aralık ayında kullanıcı sayısını 2018’in başından bu yana en yüksek değere taşımayı başardı.

Her ikisi de battle royale konseptinde olduğu için PUBG ile Fortnite arasındaki çekişme Ocak ayından bu yana devam ediyor. Ancak bu rekabetin kazananının Steam’deki mevcut kullanıcı kitlesine bakarak PUBG olduğunu söyleyebilmek mümkün. Buna göre PUBG, sadece PC platformunda 3.2 milyon kullanıcı sayısına ulaşmış bulunuyor.

PUBG'nin oyuncu sayısı Ocak'tan bu yana ilk kez arttı - ProGamerTR

Ancak şaşırtıcı bir şekilde Ocak’tan bu yana her ay battle royale konseptli oyunlara ilgi artarken PUBG’nin kullanıcı kitlesi düşüş gösterdi. Bu çok hızlı bir düşüş değildi, ancak üç ayın sonunda yüzde 10’luk bir oyuncu kaybının gerçekleştiği söyleniyor.

Düşüşün sebebi belli: Fortnite!

Peki, ne oldu da PUBG için ibre tersine döndü dersiniz? Cevap tahmin edebileceğiniz gibi, Fortnite. Düzenlediği oyun içi etkinliklerle Fortnite’in palazlamasını sağlayan Epic Games’in Güney Kore biriminin CEO’su Sung Chul Park, yaptığı açıklamada şu satırlara yer verdi:

Geçtiğimiz Şubat ayında 132 bin kullanıcı daha aramıza katıldı ve dünya çapındaki oyuncu sayımız 3.4 milyona ulaştı. Sadece 1 yıllık bir oyun olmasına rağmen yayınladığımız haftalık güncellemelerle oyunculara yeni deneyimler yaşatmamız, oyun içi etkinliklere yer verişimiz sayesinde oyun tarihine adımızı altın harflerle yazdırarak 8.3 milyon mevcut oyuncu sayısına ulaşmayı başardık.

Vikendi haritasıyla ivmelenme başladı

Fortnite’in rekor kırdığı bu dönemde PUBG’nin kazandığı yeni oyuncu sayısı Eylül 2017’den bu yana yaşanan en kötü düşüşü kaydederek 1 milyonun da altına düştü. SteamCharts verilerine göre 895 bin 650 yeni oyuncu PUBG’ye kayıt oldu. Bu ilk bakışta iyi bir rakam gibi duruyor olabilir, ancak PUBG’nin yapımcılarını alarma geçirdiği muhakkak.

Neyse ki şimdilerde oyuna yeni dahil olan kış haritası Vikendi ile bu değerler yavaş yavaş yükselmeye başlıyor. Mevcut hataların giderilmesi ve genel oyun performansının optimize edilmesiyle PUBG’nin eski güzel günlerinden pek de uzak kalmayacağı söylenebilir.