Razer Chroma ürünleri akıllı asistan Alexa ile uyumlu çalışacak

671

Dünyanın bir numaralı e-ticaret platformu Amazon’un sadece mağazacılıkta değil, teknolojik ürünler geliştirme noktasında da hayli başarılı olduğu bilinen bir gerçek. Son olarak Alexa ismini taşıyan bir sesli asistan geliştiren firma, çeşitli firmalarla işbirliğine giderek akıllı asistanın entegrasyon ağını genişletmekten de geri kalmıyor. Son olarak oyuncular için çeşitli ekipmanlar üreten Razer, Chroma isimli aydınlatma çözümünün kullanıldığı ürünlerini Alexa desteğine kavuşturmak için düğmeye bastı.

Buna göre yakın gelecekte kullanıcılar, Razer Chroma ışıklarının kullanıldığı cihazlarının renklerini ve işlevlerini sesli komutlar vererek kumanda edebilecekler. Halihazırda 300’den fazla Chroma özelliği mevcut bulunduğu için Alexa’nın oldukça geniş bir kullanım alanına kavuşacağı söylenebilir.

Razer Chroma ürünleri akıllı asistan Alexa ile uyumlu çalışacak - ProGamerTR

Razer Synapse 3’ten yardım alınacak

ABD menşeli bir diğer teknoloji şirketi Synapse, nesnelerin interneti (IoT) alanında yaptığı çalışmalarla biliniyor. Firma, Razer Synapse 3 adını verdikleri özel bir aleti kullanarak Alexa’nın birçok Razer modeliyle uyumlu hale gelmesini sağlamış durumda. Bundan böyle Razer marka kulaklık ve mikrofonları kullanarak uyumlu cihazlara çeşitli komutlar verilebilecek.

İşin güzel tarafı tüm bu komutlar sadece Razer ekosistemiyle sınırlı kalmayacak. Mesela yakınlardaki Philips Hue akıllı aydınlatma araçları da kumanda edilebilecek.

Yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı

Razer Chroma cihazları için veya bu cihazlar aracılığıyla verilebilecek örnek bazı komutlar ise şu şekilde sıralandı:

  • Alexa, Chroma’ya aydınlatma profilimi FPS moduna almasını söyle
  • Alexa, tüm cihazlarımın renklerini takımımın rengiyle aynı hale getir
  • Alexa, Chroma’ya Overwatch oyununu açmasını söyle
  • Alexa, Razer Synapse’e DPI ayarımı 200’e çıkarmasını söyle
  • Alexa, Razer’e ses ayarlarını filmlere göre düzenle

Nasıl, sizce de heyecan verici değil mi? Normalde klavye ve fareyi kullanarak yapılabilecek tüm bu işlemler artık sadece konuşarak hallolabilecek. Nitekim Razer’in kurucu ortağı ve CEO’su Min-Liang Tan konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bu, Razer’in kat ettiği muhteşem bir aşama. Bulut bilişim servislerine bağlanarak senkronize bir şekilde sesli komutlar yardımıyla cihazlara hükmedebilmek, oyuncuların hayatını daha da kolaylaştıracak” değerlendirmesinde bulundu.

Önümüzdeki aydan itibaren Razer Chroma için Alexa desteğinin tüm cihaz ve bölgeleri kapsayacak şekilde genişlemesi planlanıyor.