Retro oyun kumandası 8Bitdo Zero 2, Switch desteğine kavuştu

836

Oyuncular için özel ekipmanlar geliştiren 8Bitdo firması, Nintendo Switch için tasarladığı yeni Bluetooth kumandalarını görücüye çıkardı. Her biri SNES ve Game Boy gibi eski oyun konsollarına ait kumanda tasarımlarını andıran bu retro kontrolörlerin en küçük ve sevimlisi, kuşkusuz Zero 2 modeli. Game Boy konsoluyla aynı boya sahip olan bu kumandayı herhangi bir anahtarlığa asıp ihtiyaç duyduğunuz hemen her an kullanabilmeniz mümkün.

Aslına bakılırsa bu model, orijinal 8bitdo Zero isimli minyatür kumandanın güncellenmiş versiyonu. Nintendo Switch’i desteklemeye başlayan kumanda 8Bitdo’nun web sitesi üzerinden 5 farklı renk seçeneğiyle satın alınabiliyor: Sarı, mavi, beyaz, yeşil ve kırmızı. Dileyen müşteriler kendi zevklerine göre herhangi bir rengi tercih edebilecekler.

Retro oyun kumandası 8Bitdo Zero 2, Switch desteğine kavuştu - ProGamerTR

Sıradan bir kumandadan farkı yok

Bahsi geçen modelde AB ve XY düğmelerinin yanı sıra iki adet yuvarlak pad, bir adet 4 çarpraz pad ve iki adet de sistem düğmesi yerini almış bulunuyor. Zero 2’de yer alan hassasiyet sensörleri, tıpkı orijinal Joy-Con’lar gibi iş görebiliyor. Bu sayede nostaljik kumandalarla Switch oyunları oynamak isteyenlere akılcı bir alternatif sunulmuş oluyor.

Ancak işin kötü tarafı şu ki, bu kumandalarda joystik olmadığı için oynayabileceğiniz oyun sayısı kısıtlı ve sınırlı. Olumlu tarafına bakacak olursanız, Android veya iOS işletim sistemine sahip cihazlarda bu kumandayı kullanabilmeniz mümkün. Eğer dizüstü veya masaüstü bilgisayarınız Bluetooth destekliyorsa, aynı şekilde kumandayla eşleştirebilirsiniz.

İki yeni model daha duyuruldu

Üstelik Zero 2’nin yanı sıra 8Bitdo mevcut iki kumandasının yeni modellerini de duyurdu: N30 Pro 2 ve SN30 GP.

Adı geçen kumandaların ilkinde yeni fonksiyon tuşları, titreşim özelliği ve hassasiyet sensörü mevcut. Eğer minyatür boyları sevmiyorsanız gerçek boyutlu Pro+ modelini satın alabilmeniz de mümkün. İkinci sırada yer alan SN30 GP modelinde ise klasik SNES tasarımı oyuncuları karşılıyor. Toplamda 5 farklı renk seçeneğine ev sahipliği yapan kumanda modellerinin fiyat listesi ve kesin çıkış tarihleri henüz kamuoyuyla paylaşılmış değil. Tahminler 1-2 hafta içinde detaylı bilgilendirmenin yapılacağı yönünde.