Rocket League oynayan macOS ve Linux kullanıcılarına kötü haber

23

En eğlenceli multiplayer oyunlar listesinde üst sıralarda yer alan Rocket League’in geliştiricileri, macOS ve Linux işletim sistemine sahip oyuncular için kötü bir haberi duyurdu. Buna göre oyunu geliştiren şirket Psyonix bahsi geçen her iki işletim sistemine destek vermeyi kesti.

Mart ayından itibaren yürürlüğe girecek olan desteği kesme kararı oyuncular için son anlamına gelmiyor elbette. Ancak ilerleyen tarihte yeni yamaları içeren güncellemelerden mahrum kalacakları kesin.

Rocket League’nin destek sitesinde Psyonix tarafından paylaşılan bilgilendirme metninde “Rocket League oyuncusu herkesin en iyi deneyimi yaşamalarını sağlamak istiyoruz. Bu yeni nesil teknolojileri oyuna dahil etmemizi de kapsıyor. Hal böyle olunca macOS ve Linux (SteamOS) işletim sistemlerine kaynak ve zaman ayırmakta zorlanıyoruz. Bu sebepten dolayı Mart ayının ilk günlerinde final sürüm güncellemesini yayına alacak ve yeni yamaları çıkarmaya son vereceğiz” ifadeleri yer aldı.

Oyunu oynamaya devam edebilecekler

Linux ve onun uzantısı SteamOS ile beraber macOS’ta Rocket League oynamak halen daha mümkün olacak elbette. Mart ayında çıkacak son yamadan sonra oyun kendini imha etmeyecek. Ancak çevrimiçi oynama imkânı tamamen bitecek. Tek çözüm yolu oyunu ekran ikiye bölünmüş şekilde lokan internet bağlantısı üzerinden oynamak, o kadar.

Öte yandan garaja ve içindeki envantere ulaşabilme yolu hala daha açık kalacak. Kariyer istatistikleri ve oynanan maçları yeniden izlemekten tutun, son güncellemeden önce indirilen Steam Workshop haritalarına ve özel antrenman pistlerine erişim de aynı şekilde erişime açık tutulacak.

Önemli özellikler kısıtlanıyor

Erişimi kısıtlanacak özelliklerden bahsetmek gerekirse macOS ve Linux kullanıcılarının çevrimiçi ve özel müsabakalardan tutun, turnuva ve esport mağazalarının yanı sıra oyun içi etkinliklere erişimi de kısıtlanacak. Kulüpler, arkadaşlar listesi, haberler paneli, liderlik sıralaması ve lig sıralaması kapanacak. Rocket Passes adı verilen özel sezon biletlerini satın alma imkânı da ortadan kalkacak, tamamen.

İyi haber şu ki Psyonix’in açıklamasına göre macOS veya Linux için Rocket League’i satın alan herkes oyunu Windows üzerinde oynamaya devam edebilecek. Fakat bunun için resmî olarak geliştirici tarafından desteklenmeyen Proton veya Wine uygulamalarını kullanmak gerecek.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız