Skyrim VR Oculus Rift desteğiyle Steam’e geliyor

803

Bethesda stüdyosu, fantazi rol yapma oyunu The Elder Scrolls V: Skyrim’in 3 Nisan tarihinde Steam platformu üzerinden satışa sunulacağını duyurdu.

İlk kez geçtiğimiz yıl PlayStation VR için yayınlanan Skyrim VR, normal oyunuyla birebir örtüşen bir senaryo ve oyun örgüsüne ev sahipliği yapıyor. Açık dünyada geçen oyunun Dawnguard, Hearthfire ve Dragonborn isimli DLC’leri de VR gözlüklerine uyarlanmış durumda. Tüm bunlar oyunculara unutulmaz ve hayli gerçekçi bir oyun deneyimi vaat ediyor.

2017’de duyurusu yapılmıştı

Hatırlanacağı üzere Bethesda, geçtiğimiz yıl yaptığı basın açıklamasıyla Skyrim VR’ın PC platformuna uyarlanacağını ve HTC Vive gibi VR gözlükleriyle oynanabileceğini duyurmuştu. Hal böyle olunca beklentiler büyük ölçüde oyunun yalnızca HTC Vive ile oynanabileceği şeklinde yoğunlaştı.

Ancak Skyrim VR oyununun Steam’deki ön sipariş sayfasında yer alan metinde Oculus Rift kullanıcılarını sevindirecek sürpriz bir ibare yer aldı. Böylece oyunun Oculus Rift’i de destekleyeceği resmen doğrulanmış oldu.

Skyrim VR Oculus Rift desteğiyle Steam'e geliyor - ProGamerTR

VR gözlük desteği Oculus’la sınırlı değil

İşin güzel tarafı Bethesda, Skyrim VR’ın oynanabileceği VR gözlük modellerini HTC Vive ve Oculus Rift ile sınırlamamayı da başarmış gözüküyor. Çünkü oyunun ön sipariş sayfasında Microsoft Windows Mixed Reality isimli VR gözlüğün de desteklendiği bilgisi yer aldı.

Bu sayede Skyrim VR, oyuncuların sık kullandığı hemen hemen tüm VR gözlükleriyle uyumlu bir hal almış oldu. PS4 ve Xbox One kullanıcılarının yanı sıra PC platformunda oyundan tam verim almak isteyen oyuncular, artık Steam üzerinden Ortaçağ’da geçen bu sürükleyici oyunu satın alabilecekler.

PS4 ve Xbox One’a özel olarak geliştirilen çoğu oyunun aksine Skyrim VR’ın popüler VR başlıklarının çoğunu destekliyor oluşu kesinlikle sürpriz bir gelişme. Ayrıca Bethesda’nın oyunun daha fazla oyuncu tarafından erişilebilir olmasını sağlaması da takdire şayan.

Çıkış tarihi de netleşti

Oyunu an itibariyle Steam üzerinden ön sipariş yoluyla satın alınabiliyor. 3 Nisan 2018 tarihinde oyuncuların beğenisine sunulması planlanan oyunun fiyatı ise 60 dolar olarak belirlenmiş durumda. İlk etapta fiyat biraz fazla gelebilir, ancak bu ücrete bugüne dek çıkan tüm DLC paketleri de dahil.