Sony, Horizon Zero Dawn’ı PC’ye uyarlayacak

32

Japonya menşeli eğlence ve teknoloji devi Sony’nin ürettiği PlayStation konsollarını rakiplerinden ayıran en önemli özelliğinden biri, sadece PS platformunda oynanabilen “özel” oyunlara ev sahipliği yapıyor olması. Geliştirici stüdyolarla işbirliğine giden ve platformuna özel oyunları yayınlayan Sony, bu sayede PlayStation 4’ün en çok satan konsol olmasını sağlamış bulunuyor. Tabii bu başarının tek sebebi olarak özel oyunları göstermek haksızlık olurdu, ancak bunun katkısı kesinlikle yadsınamaz.

Şimdilerde öğrendiğimiz bilgilere göre ise Sony, çok yakın tarihte bugüne dek PS’de oynanabilen bir oyunu PC platformuna uyarlamak üzere.^

3 ayrı kaynak doğruladı

Kotaku bloğunun yazarlarından Jason Schreier’in iddiasına göre Sony, çok sevilen Horizon Zero Dawn oyununu bu yıl içerisinde PC’de de oynanabilir hale getirecek. Schreier, Sony’nin bu planından haberdar olan ve isminin gizli kalmasını isteyen 3 ayrı kaynağa dayandırdığı haberinde Guerilla Games’in oyunu Steam ve Epic Games Store’da listeleyeceği bilgisini de paylaştı. Oyunun PC platformu için dağıtım kanalları henüz teyit edilmiş değil, ancak ilk bilgiler bu şekilde.

Bunun dışında Schreier’in kaynakları PC uyarlaması hakkında daha fazla ipucu paylaşmış değil. Ancak yine de Horizon Zero Dawn’ın PC’ye uyarlanacağı haberi, oyuncular için kesinlikle heyecanlandırıcı. Çünkü bugüne dek Sony, özel oyunlarını hep PS platformuna özel tutmasıyla biliniyor. Hal böyle olunca PC’ye uyarlanacak olması çoğu oyuncu için büyük bir sürpriz oldu.

Stüdyonun sahibi yine Sony

Horizon Zero Dawn’ı özel kılan en önemli konulardan biri de PS4’e has olan bu oyunun Sony sahipliğindeki bir stüdyo tarafından geliştirilmiş olması. Mesela yine PS4’te oynanabilen Death Stranding’in de PC uyarlaması gelecek, ancak oyunu tasarlayan stüdyo Sony’e ait değil. Kojima Productions isimli bağımsız bir stüdyo sahipliğinde. Horizon Zero Dawn’ı geliştiren Guerilla Games ise 2005 yılından beri Sony bünyesinde.

Konsol savaşlarında artan rekabette Microsoft’un önüne geçmeyi hedefleyen Sony, bu son hamlesiyle bunu başarabilir. Çünkü malum olduğu üzere Microsoft şu sıra Xbox’a özel oyunları PC’de de oynanabilir hale getiriyor. Kim bilir, belki yakın gelecekte Horizon Zero Dawn’ı başka oyunlar da takip edebilir.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız