Steam, 2018 yılının en çok satan oyunlarını açıkladı

697

Dünyanın en büyük dijital içerik mağazasına sahip olan Valve, Steam platformundaki kış indirimleri devam ederken 2018 yılının en çok satan PC oyunlarının listesini kamuoyuyla paylaştı.

Her yıl düzenli olarak en çok satın alınan oyunları açıklayan Steam’in bu noktada farklı bir strateji benimsediğini belirtmekte fayda var. Tüm oyunların toplam satış adedi veya elde ettiği geliri açıklamayan platform yöneticileri, bunun yerine en çok satan oyunları dört ayrı grup altında toplamayı tercih ediyor: Platin, altın, gümüş ve bronz.

Steam, 2018 yılının en çok satan oyunlarını açıkladı - ProGamerTR

Hangi oyunlar çok sattı?

2018 yılının listesine baktığımızda ise platin grubuna birbirine çok benzer yapımların dahil olduğunu görebiliyoruz. Buna göre aralarında Far Cry 5, Assassin’s Creed: Odyssey ve Monster Hunter World’un de bulunduğu toplamda 12 adet oyun platin olarak listelenmiş. Öte yandan PlayerUnknown’s Battlegrounds, DOTA 2, Rocket League ve Grand Theft Auto V da en çok satanlar arasında yer alıyor.

Gelelim altın grubundaki yapımların listesine. Kingdom Come: Deliverance, Jurassic World Evolution, The Witcher 3: Wild Hunt ve Cities Skylines ilk etapta karşımıza çıkan yapımlar. Şaşırtıcı bir şekilde 2018 yılında piyasaya sürülen çoğu oyun bu listede yer bulamamış. Fakat eski oyunların ciddi indirimlerle Steam’de satışının devam etmesi, bu oyunları her sene çok satanlar arasına dahil etmek için yeterli. Dolayısıyla GTA V gibi göreceli olarak “eski” oyunların hala daha çok satıyor olması kendi içinde mantıklı.

Ücretsiz oyunlar da listede var

Bu arada Steam’in en çok satanlar listesinde bazı bedava oyunlar da yok değil. Paladins, Path of Exile, Warframe ve daha önce de ismi zikredilen DOTA 2 bunlar arasında. Peki, ücretsiz olan bu oyunlar nasıl çok satmış olabiliyor? Tabii ki oyun içinde gerçekleştirilen satın almalar sayesinde. Bilindiği üzere Fortnite gibi birçok ücretsiz oyunda kıyafet, silah ve ekipman satın almak için gerçek para harcamak gerekebiliyor.

Steam’in ana sayfasını ziyaret ederek siz de 2018 yılında en çok indirilen 100 oyuna göz atabilir, aynı zamanda devam eden kış indirimlerinden faydalanmak için istek listenize eklediğiniz oyunları cazip fiyatlarla satın alabilirsiniz.