Steam’de 2019 yılının en iyi oyunu belli oldu

60

2020 yılı nihayet geldi çattı. Steam başta olmak üzere önde gelen dijital oyun mağazaları da geride bıraktığımız 2019 yılının en çok satan oyunlarını liste haline getirip kullanıcılarıyla paylaşmaya başlamış bulunuyorlar. Gerçekten de geriye dönüp baktığımız zaman 2019’un oyuncular için gayet verimli bir sene olduğunu söyleyebilmek mümkün. Nitekim Steam’in her yıl düzenli olarak yayınladığı Steam Ödülleri listesine baktığımızda çıkan oyunların çoğunun AAA kalitede yapımlardan oluştuğunu görebiliyoruz.

Hatırlanacağı üzere geçen sene Steam kullanıcıları 8 farklı alt kategoride listelenen oyunlara puan verebiliyor, bu sayede yılın oyunu kollektif bir şekilde belirleniyordu. Keza oyuncuların başarısız olduğu, hiç oynamadığı veya beğenmediği oyunlar da aynı şekilde yerin dibine geçiriliyordu. Bu yıl bu kategoriler iptal edildi, yerine “Arkadaşlarla oynamalık” veya “Uzun süren destek” gibi kategoriler getirildi.

Çeşitli kategorilerde birinciler seçildi

İlk kez 2018 yılında görücüye çıkan DayZ uzun bir süre boyunca Erken Erişim aşamasında kalmasına rağmen Steam tarafından “Better with Friends” ödülüne layık görülmüş. Bu ödül oyunun multiplayer deneyiminin çok iyi olduğu anlamına geliyor. Neredeyse 5 yaşına basan, ancak halen daha hatırı sayılır miktarda oyuncu tarafından beğeniyle oynanan GTA 5 de ödül alan oyunlar arasında yer alıyor. Geliştirici stüdyo Rockstar’ın güncelleme desteğini kesmemiş olması sonucu oyun Labor of Love ödülünü almış.

“Yılın Oyunu” ödülünü almaya layık görülen oyun ise Sekiro: Shadows Die Twice oldu. Tamamen oyuncuların oylarıyla birinci sıraya yükselen bu oyun gerçekten de ünvanını hak eden bir yapım. Yılın VR Oyunu ödülünü ise Beat Saber almış. Bu pek şaşırtıcı değil, çünkü Beat Saber gerçekten de çok kaliteli ve çığır açıcı nitelikte bir oyun.

Her ne kadar Steam tarafından resmen açıklanmış olmasa da birçok oyun editör ve eleştirmeni, Yılın PC Oyunu olarak Disco Elysium’u belirlemiş bulunuyor. 2019 yılının en garip ve ilgi çekici oyunları arasında da yer alan bu yapım hatırı sayılır miktarda satış hasılatı da elde etmiş durumda. Bu başarının arkasında RPG oyunlarına artan ilginin de payı var elbette.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız