Switch için Netflix uygulaması ne durumda

72

Nintendo’nun taşınabilir oyun konsolu Switch çok kısa bir süre içinde 3 yaşına basacak. Uzunca sayılabilecek bir süredir perakende teknoloji mağazalarının raflarını süsleyen Switch’in daha “taşınabilir” sürümü Switch Lite de 2019 yılı içerisinde görücüye çıkmıştı.

Aradan geçen zaman dilimi içinde Switch başarılı bir satış grafiğini yakaladı, ayrıca platforma özel çok kaliteli oyunlar da oyuncuların beğenisine sunuldu. Oysa Switch’in bir önceki modeli Wii U bu başarıdan fersah fersah uzaktaydı. Şimdilerde ise analistler Switch’in önünü çok açık görüyor ve potansiyel başarılarına bir sınır öngöremiyor.

En büyük eksikliklerden birisi

Her ne kadar Nintendo Genel Merkezi’nde işler tıkırında gibi gözüküyor olsa da yılbaşının yaklaştığı ve insanların soğuk kış gecelerini evlerinde film izleyerek geçirmeyi tercih ettiği şu sıralar Switch’in en önemli eksikliklerinden birisi akla geliyor: Netflix.

Evet, inanması biraz güç ama konsolun çıkışını gerçekleştirdiği 3 Mart 2017 tarihinden bu yana Switch sahipleri, konsollarına özel Netflix uygulaması için talepte bulunmaya devam ediyorlar. Hulu ve YouTube gibi benzer bazı uygulamalar Switch için çıkmış olsa da sebebi bilinmeyen bir şekilde Netflix halen daha ayak sürüyor. Öyle ki Amazon Prime Video için bile Switch mağazasında bir uygulama var, ancak Netflix yok.

Suçlu Netflix mi, Nintendo mu?

Rakip uygulamaların Switch’teki varlıklarını göz önünde bulundurursak Netflix’in bu platformdaki yokluğu tamamen Netflix’in vurdumduymazlığı gibi gözüküyor. Öyle ki Xbox One, PlayStation 4, akıllı telefon ve TV’ler gibi birçok platformda Netflix uygulaması mevcutken Switch’i yok saymak Netflix’in suçu olsa gerek.

Bu noktada Switch kullanıcılarının kızgın olması anlaşılabilir, ancak olaylara bir de Netflix cephesinden baktığınızda durum renk değiştiriyor. Switch’in taşınabilir bir oyun konsolu olmasından ötürü Netflix, elde tutulabilen bu platforma özel bir uygulama geliştirmekle vakit kaybetmek istemiyor olabilir. Çünkü artık herkesin elinde akıllı telefon var ve Switch de çoğunlukla Netflix uygulamasına sahip akıllı TV’lere bağlanıyor.

Sonuç her ne olursa olsun 42 milyondan fazla Switch’in satıldığı gerçeğini hesaba katarsak bir uygulama geliştirmenin Netflix’e pek de zarar vermeyeceği çıkarımında bulunabiliriz.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız