Valve, Firewatch’ı geliştiren oyun stüdyosunu satın aldı

800

Ödüllü macera oyunu Firewatch’ın yapımcısı Campo Santo, bu zamana dek bağımsız bir oyun stüdyosu olarak çalışmalarına devam etmişti. Ancak artık bu stüdyoyu “bağımsız” olarak nitelendirebilmek mümkün olmayacak. Yeni yapılan bir duyuruya göre stüdyo, Valve tarafından satın alındı.

Firewatch’ı çok beğenen ve Campo Santo’nun yeni oyunu In the Valley of Gods’ın çıkışını bekleyen hayranların ise endişelenmesine gerek yok. Aynı geliştirici ekip Valve çatısı altında çalışmalarını sürdürmeye devam edecek, başka projelerde görevlendirilmeyecekler.

Ekip Bellevue’ye taşınacak

Campo Santo’nun sitesinde blog kısmında paylaşılan duyuruda, stüdyonun Valve ile çalışma noktasında büyük heyecan duyduğu belirtildi. Her iki geliştirici ekibin de ortak değerleri benimsediğinin ise altı çizildi.

Şu aşamada Valve’nin satın alma işlemi için ne kadar para harcadığı bilinmiyor, ancak yakın gelecekte Campo Santo ekibi ABD’nin Washington eyaletine bağlı Bellevue’ye taşınmak zorunda kalacaklar.

Nitekim Campo Santo ekibinin kaleme aldığı duyuruda “Valve’deki insanlarla uzun süren konuşmalarımız oldu ve herkes bu anlaşmanın sonucundan memnun kaldı. Her iki taraf da benimsedikleri değerler hakkında fikirlerini beyan etti. Kendileri bize Bellevue’ye taşınmak isteyip istemediklerimizi sordular, bizler de bu cazip teklifi kabul ettik” denildi.

Valve, Firewatch'ı geliştiren oyun stüdyosunu satın aldı - ProGamerTR

In the Valley of Gods oyunu yolda!

Oyuncuların Mısır çölünde çeşitli maceralara çıkacakları In the Valley of Gods oyunu içinse herhangi bir yeni gelişme söz konusu değil. Sadece oyun artık Valve’nin adı altında piyasaya sürülecek. Halen daha geliştirme aşamasında olan yapımın önümüzdeki yıl içinde piyasaya çıkması bekleniyor.

Öte yandan Campo Santo, Valve çatısına geçtikten sonra da tüm platformlar için oyun geliştirmeye devam edeceklerinin altına çizdi. Yani sadece PC’ye özel oyunlar üretilmeyecek, geliştirilen yapımlar tüm konsollara da uyarlanacak.

Valve sektöre geri dönüyor

Aslına bakılırsa Valve uzun süredir oyun geliştirme ve yayınlama sektörüne uzak kalarak kendini soyutlamış, daha çok dijital oyun mağazası Steam üzerine yoğunlaşmıştı. Neyse ki son dönemde Valve’nin CEO’su Gabe Newell, yaptığı basın açıklamasında şirketin yeniden oyun geliştirmeye başlayacağını belirtti.

Dijital kart oyunu Artifact, Valve’nin uzun bir aradan sonra piyasaya süreceği ilk oyun olacak. Muhtemelen Campo Santo’nun satın alınması da bu plan kapsamında gerçekleştirildi.