Valve’in VR başlığı Yeni Half Life oyunu sayesinde yok sattı

42

10 yıldan fazla bir süredir hayatımıza giren ilk Half Life oyunu olma özelliğini taşıyan Half Life: Alyx, duyurusunun yapıldığı günden bu yana serinin hayranlarının gündeminden düşmüyor. Sanal gerçeklik, yani VR oyunu olarak pazarlanan yapım Valve tarafından geliştirilen Index isimli başlığın satışlarına ise ciddi manada olumlu etki etmiş durumda.

Hatırlanacağı üzere Valve Index başlığı geçtiğimiz yıl Kasım ayında duyurulmuştu, çıkış tarihi olarak ise Mart’a işaret edilmişti.

Elini çabuk tutan kazandı

Şimdi öğrendiğimiz bilgilere göre Valve, Index’in stoklarını neredeyse tüm ülkelerde tüketmiş durumda. Tabii buna Türkiye dahil değil, çünkü Valve henüz ülkemizde donanım satışına başlamış değil. Ancak Half Life: Alyx’i oynamak için yurtdışından Valve Index sipariş etmeye henüz yeni niyetlenenlerin geç kaldığını söyleyebiliriz artık.

RoadtoVR sitesinde yer alan haberde tüm Index paketlerinin dünya çapında stoklarda kalmadığı bilgisi paylaşıldı. Index’in kulaklığı, kumandaları ve baz istasyonunun da bulunduğu tüm kitini 5 farklı konfigürasyonla satın almaya çalışan site editörleri başarısız oldular. Buna göre toplamda 31 farklı bölgede Index’in stok tükettiği tespiti yapıldı. Eh, bu tablo Valve için gayet sevindirici olsa gerek.

Japonya istisna oluşturuyor

Bu arada şunu belirtmekte fayda var: Görünen o ki bu tabloya dair tek istisna Japonya. Valve Index’in sadece başlık ve kumandasının satıldığı paket hala satın alınabilir durumda. Ancak dünyanın geri kalan herhangi bir ülkesinde yaşıyorsanız, Valve Index’e sahip olma imkanınız yok. İlerleyen dönemde Valve’nin stok yenileyip yenilemeyeceği de bilinmiyor üstelik.

Şuan için yapılacak tek şey Steam’i açıp Valve Index’in satıldığı sayfaya giriş yapmak. Bu sayfada tüm Index’lerin satıldığı bilgisi bir kez daha karşınıza çıkacaktır. Ardından “Beni haberdar et” butonuna basarak e-posta adresinize Index’in stoğa girdiği anda bildirim gelmesini sağlayabilmeniz mümkün. Bu yarın da olabilir, 3-5 ay sonra da.

Yaşanan tüm bunlar Valve ve yeni geliştirilen VR başlığı için insanların ne kadar heyecanlandığını gösteriyor aslında. Umut edilen o ki Half Life: Alxy tüm bu beklentiyi karşılayacak ve insanları hayal kırıklığına uğratmayacak, kaliteli ve başarılı bir yapım olsun.

Yorum yaz.

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız