Vikendi haritasının çıkışıyla PUBG’de anlık 1.1 milyon oyuncu sayısına ulaşıldı

708

Mobil cihazlara da yüklenebilen online çok oyunculu battle royale yapımı PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) en son yılın Ocak ayında 3.2 milyon anlık oyuncu sayısına ulaşmış, aradan geçen süre zarfında sürekli düşüş eğilimine girerek bir daha bu değerleri yakalayamamıştı.

Öyle ki geride bıraktığımız Kasım ayında PUBG’yi dünya genelinde oynayan anlık oyuncu sayısı 895 bin 650’ye kadar gerilemişti. Neyse ki şimdilerde ibre yeniden PUBG lehine dönmeye başlamış bulunuyor. Yeni tasarlanan kış haritası Vikendi’nin yayınlanmasıyla birlikte anlık çevrimiçi oyuncu sayısı 1.1 milyona kadar fırladı. PUBG yöneticileri bu rakamı en son Ekim ayında yakalayabilmişlerdi.

Vikendi haritasının çıkışıyla PUBG'de anlık 1.1 milyon oyuncu sayısına ulaşıldı - ProGamerTR

Sadece Vikendi yayınlanmadı

Tabii bu başarının elde edilmesindeki aslan payını sadece Vikendi haritasının çıkışına vermek olmaz. PUBG’nin geliştirici ekibi, Vikendi ile beraber bir dizi yeniliği de hayata geçirmeyi ihmal etmedi. Oyunun mekaniklerini güncelleyen ekip, paraşüt sistemini baştan aşağıya yeniledi. Bundan böyle oyuncular artık yere tamamen inmeden paraşüt ipini kesebiliyor veya süratlerini daha detaylı bir şekilde ayarlayabiliyorlar.

Önceden paraşütün oyun bölümlerindeki saçma sapan nesnelere takılıp oyuncuların yüksekten düşüp ölmelerine yol açmasına sıklıkla rastlanıyordu. Yeni güncelleme ile birlikte bu ve benzeri hatalar da giderildi. Artık çok daha kararlı çalışan bir PUBG ile karşı karşıyayız.

Rakipler de atağa kalkmış durumda

Yine de PUBG için zorlu günlerin tamamen geçmiş olduğunu söyleyebilmek mümkün değil. Rakipleri arasında Fortnite ve Call of Duty: Black Ops 4 gibi yapımların bulunduğu oyun her geçen gün battle royale konseptini benimseyen yeni yapımlar yüzünden kızışan rekabette ayakta kalmaya çalışıyor. Özellikle CoD’un battle royale modu Blackout sahip olduğu üstün grafikleri ve eğlenceli oyun yapısıyla PUBG’nin tahtını elinden almaya çalışan bir yapım. Nitekim PUBG topluluğunun hiç de azımsanmayacak bir kısmı artık Blackout oynamaya başlamış durumda.

Öte yandan bazı profeyonel takımlar da PUBG’den çekilme kararı almalarıyla gündeme geliyor. Son olarak OpTic Gaming, GLL Finalleri’nden sonra PUBG’nin rekabetçi ekosisteminden ayrıldı. Tüm bu olumsuz etkenlere rağmen PUBG Corp’un açıklamaları, toplamda 200 milyondan fazla oyuncunun PUBG oynamaya devam ettiği yönünde.