Xbox One’ın Mayıs ayı güncellemesinde yok yok!

831

Microsoft, düzenli olarak Xbox One’ın ana ekran tasarımını yenilemeye ve konsola birbirinden kullanışlı özellikler eklemeye devam ediyor. Bunun için sık sık güncellemeler geliştiren şirket, şimdilerde Mayıs ayı için tasarladığı güncellemeyi yayına vermeye hazırlanıyor. Bu güncellemede de tıpkı önceki yazılım güncellemelerin de olduğu gibi Xbox One sahiplerini mutlu edecek birçok yeni özellik yer alıyor. Ancak bu kez Xbox One X kullanıcıları da unutulmamış!

120 Hz modu aktif hale geliyor

Xbox One’ın daha performanslı versiyonu olan Xbox One X, Mayıs ayı güncellemesiyle birlikte 1080p ve 1440p ekranlar için daha yüksek yenileme oranına kavuşmuş olacak. Güncellemenin yüklendiği konsollar, destekleyen ekranlar vasıtasıyla 120 Hz modunu aktif hale getirebilecek. Ekranın yanı sıra oyun da destekliyorsa daha akıcı ve gerçekçi bir konsol oyun deneyimini yaşayabilmek mümkün olacak.

Xbox One'ın Mayıs ayı güncellemesinde yok yok! - ProGamerTR

Oyunları grup haline getirme özelliği eklendi

Bunun dışında tüm Xbox konsollarına yeni “Gruplar” fonksiyonu ekleniyor. Xbox’a yüklenen tüm oyunları ve programları tıpkı Windows 10’un Başlat menüsünde olduğu gibi organize edebilmek isteyen konsol sahipleri, gruplama özelliğini kullanabilecekler. Ana ekrana eklenen grupların tamamını “Oyunlarım & Uygulamalarım” başlığı altında da görüntüleyebilmek mümkün olacak.

İşin güzel tarafı şu: Bulut bilişim teknolojisinden faydalanan Microsoft, oturum açan tüm kullanıcılarına ana ekran düzenini bulut sunucularında depolama imkânı da sunuyor. Bu sayede oyuncular, aynı Microsoft hesabıyla oturum açtıkları tüm konsollarda ana ekran düzenini ve grup haline getirdikleri oyunları aynen görüntüleyebiliyorlar.

Şu aşamada yalnızca Xbox Insider programının Alpha kategorisine dahil olan konsollar tarafından test edilebilen “Gruplar” özelliği halen daha kararlı çalışmıyor olabilir. Ancak tüm konsollar için yayınlanacak olan yeni güncellemede bu özelliğin verimli çalışması bekleniyor.

Yayıncılara özel yenilikler var

Çoğu oyuncu artık konsollarda oyun oynamakla yetinmiyor, bir de oynadığı oyunları canlı olarak Twitch üzerinden yayınlıyor. Yeni eklenen bir özellik sayesinde canlı yayın yapan oyuncular, oluşturdukları klipleri Upload Studio uygulamasını açmaya gerek duymadan kesip biçebiliyorlar.

Son olarak ise geliştirilen ebeveyn kontrolleri sayesinde de anne babalar, çocuklarının oyun oynama alışkanlıklarını kolayca yönetebilme imkânına kavuşmuş oldular.